StoryEditor

Standard QMP będzie również obowiązywał rasy mleczne

  Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego otrzymało pozytywną decyzję resortu rolnictwa dotyczącą rozszerzenia Systemu QMP o bydło ras mlecznych i ich mieszańców. To ważna informacja dla producentów żywca wołowego.
16.10.2023., 16:10h

Mimo, że pogłowie bydła mięsnego rośnie, to jednak nadal większość cieląt przeznaczonych na opas pochodzi od krów mlecznych, lub z krzyżowania ras mlecznych z mięsnymi. Dotychczas wołowina certyfikowana w systemie QMP mogła pochodzić tylko od ras mięsnych.

Zgodnie ze Standardami Systemu QMP oprócz produktu „Wołowina QMP z ras mięsnych” będzie dostępna także „Wołowina QMP z ras mlecznych”. Konsumenci będą mogli wybrać pomiędzy wołowiną z ras mlecznych i mięsnych.

- Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny miała swój znaczący udział w wyznaczeniu tego kierunku zmian. System jakości QMP został zmodyfikowany w kierunku produkcji zrównoważonej niskoemisyjnej. Taka produkcja jest wspierana w ramach WPR a w Polsce trwają prace nad wsparciem uczestników systemu QMP w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Wprowadzenie tego wsparcia od 2024 roku da silny impuls do zwiększania produkcji wołowiny certyfikowanej zrównoważonej, z wyższym dobrostanem zwierząt – podaje PZPBM.

Jednym z założeń strategii „Polska Wołowina 2030” oprócz zakupu buhajów w ramach pomocy de minimis miałoby być ujęcie w Krajowym Planie Strategicznym w ramach ekoschematów wsparcia dla uczestników krajowego systemu jakości QMP oraz zniesienie w działaniu dobrostan zwierząt limitu 150 DJP dla uczestników systemu. Rolnicy, którzy przystąpią do programu QMP będą otrzymywali dodatkową płatność w ramach eksoschematów z tego tytułu. Przynależność do jednego z kilku systemów jakości pomaga również zdobyć wyższą liczbę punktów potrzebną podczas składania wniosków przez rolników o różnego rodzaju dofinansowania.

System QMP (Quality Meat Program) jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 października 2008 r. Obejmuje cały proces żywienia, chowu i opasu.

Jakie są korzyści z członkostwa?

PZPBM wymienia, że główną korzyścią produkcji wołowiny z certyfikatem QMP jest możliwość uzyskania wyższej ceny za żywiec wołowy, wsparcia ze strony specjalistów, a współpraca z certyfikowanymi podmiotami w całym łańcuchu wartości sektora wołowiny daje wyższe bezpieczeństwo transakcji i terminowość dostaw oraz płatności. Dodatkową korzyścią jest większa szansa na uzyskanie środków unijnych na rozwój gospodarstwa.

Podstawowe wymogi dla hodowców to dobór odpowiednich ras bydła - mieszańce mięsne (MM), bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM), teraz również bydło ras mlecznych oraz zapewnienie zwierzętom wysokiego poziomu dobrostanu, a więc obory wolnowybiegowe, bezuwięziowe, systemy grupowe i ubój humanitarny. Pasze, które trafiają do gospodarstwa z zakupu muszą posiadać certyfikat, a żywienie w głównej mierze ma być oparte o pasze wyprodukowane w gospodarstwie.

Oprac. dkol na podst. PZPBM/qmpsystem.eu/

Fot. Kolasińska

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 20:03