StoryEditor

Cieślikowie z "Rolnicy. Podlasie" produkują mleko A2. Czy RDH pomoże im więcej zarobić?

Rodzina Cieślików z Pokaniewa, znana z programu "Rolnicy. Podlasie", hoduje bydło mleczne w kierunku produkcji mleka A2. Czy im się to opłaca? Jak RDH pomoże im w dalszym rozwoju?
03.11.2022., 12:11h

Cieślikowie, mimo braku dopłaty w mleczarni za mleko A2, postawili na nie jako alternatywę dla konwencjonalnej produkcji. Kosztowało to mnóstwo czasu, pracy i serca. Ponad połowa stada ma już określoną beta-kazeinę, a mleko nadal trafia do jednego zbiornika. Co zamierzają z nim zrobić? Otóż pomysłów mają kilka.

180 krów w doju, zaczynali od 50

Tomasz Cieślik przejął 60-ha gospodarstwo w 2006 r., w którym rodzice produkowali mleko od 50 krów w oborze uwięziowej. W 2008 r. powstała obora wolnostanowiskowa na 135 legowisk, a w 2015 r. cielętnik i niedawno hala namiotowa dla jałówek cielnych. Rolnicy utrzymują obecnie 215 krów, w hali typu rybia ość 2 x 8 stanowisk, 180 jest dojonych. Cieliczki hodowcy wykorzystują na remont stada lub sprzedają jako jałowice cielne, a byczki trafiają do innych gospodarstw jako buhaje reprodukcyjne, a jeśli nie uda się ich sprzedać do hodowli, trafiają na opas i rzeź.

10 lat ciężkiej pracy i szukania poduszki finansowej

– Pomysł na mleko A2 powstał, gdy w mleczarniach pojawiło się zapotrzebowanie na mleko bogate w kazeinę, przydatną w serowarstwie. Wtedy pomyśleliśmy, że skoro wybieramy buhaje prze...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 04:41