StoryEditor

Copa-Cogeca: ceny mleka rosną, ale wolniej od kosztów produkcji

Średnia cena skupu mleka w UE jest najwyższa od 2016 r., ale mimo to rolnicy coraz częściej mówią o rezygnacji z hodowli. Wszystko przez rosnące szybko koszty produkcji: ceny pasz, nawozów i energii.
22.02.2022., 12:02h

Na początku lutego odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca podczas którego omawiane były głównie tematy dotyczące sytuacji rynkowej w poszczególnych państwach członkowskich, dobrostanu zwierząt podczas transportu oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Wyżej wymienione tematy zostały uzupełnione przez członków Komisji Europejskiej podczas posiedzenia Grupy Dialogu Obywatelskiego ds. Mleka.

Trudna sytuacja rynkowa

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że w całej Europie producenci mleka borykają się z tymi samymi problemami takimi jak wzrost kosztów pasz, nawozów, energii elektrycznej. Niektóre państwa członkowskie wprowadzają mechanizmy prowadzące do obniżenia cen energii elektrycznej. Wprawdzie ceny mleka rosną, ale rolnicy coraz częściej myślą o zmianie profilu działalności na produkcje roślinną.

Średnia unijna cena mleka w grudniu 2021 roku wynosiła 41,3 EUR i była o 16,2% wyższa niż w grudniu 2020 r. W relacji rocznej cena surowca wzrosła prawie we wszystkich krajach, z czego największy miał miejsce w Belgii o 39,9%, na Litwie o 35,5%, na Łotwie o 34,4%, w Dani o 29,6% oraz w Irlan...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:37