Zalecenia EFSA pomagają w ustalaniu prawa UE
Krowy mleczne potrzebują więcej przestrzeni do ruchu i odpoczynku, dostępu do pastwisk oraz regularnego monitorowania pod kątem mastitis i zaburzeń metabolicznych – to niektóre z ustaleń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), opublikowanych w najnowszym raporcie dotyczącym dobrostanu krów mlecznych. Badania dotyczące dobrostanu zwierząt hodowlanych są wsparcie dla nowelizacji przepisów dotyczących dobrostanu w Unii Europejskiej.
EFSA wydała już opinie dotyczącą m.in. transportu zwierząt, kur niosek, brojlerów i kontrowersyjny raport o utrzymywaniu cieląt w indywidualnych kojcach.
– Opinie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności są kluczowe dla podejmowanych decyzji przez Komisje Europejską. Należy jednak wesprzeć naukowców EFSA dorobkiem jednostek naukowych i badawczych z poszczególnych krajów członkowskich na co dzień zajmujących się hodowlą i dobrostanem zwierząt, gdyż występują istotne różnice w specyfikacji metod hodowli zwierząt, uwarunkowane różnicami klimatycznymi i strukturalnymi rolnictwa oraz dziedzictwem kulturowym regionów UE. Pozwoli to na uzyskanie pełniejszego obrazu aktualnej sytuacji, by Komisja Europejska mogła przygotować nowe przepisy na podstawie rzetelnych dowodów naukowych i najlepszych praktyk – mówił w kwietniu Adam Drosio, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych podczas posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa-Cogeca, na którym omawiano trwający właśnie przegląd unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt.
Dobrostan krów w ekoschematach
Dobrostan zwierząt jako jeden z dobrowolnych ekoschematów oferuje dodatkowe wsparcie dla rolników decydujących się na utrzymanie zwierząt w standardach lepszych, niż te wynikające z obowiązującego prawa. Hodowcy muszą spełnić szczegółowe wymagania dotyczące budynków i pomieszczeń inwentarskich w przypadku udziału w programie. W przypadku krów mlecznych jest to:
Zalecenia dotyczące dobrostanu krów mlecznych
W raporcie EFSA podkreśla, że krowy są z natury zwierzętami społecznymi i muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się i wygodnego odpoczynku. Ważne jest, aby miały dostęp do dobrze osuszonego pastwiska, na którym mogą się wypasać i mieć dostęp do zacienionych obszarów.
W swoich zaleceniach Urząd postuluje m.in. dalsze zwiększenie powierzchni bytowej w budynkach inwentarskich:
|
EFSA argumentuje, że dobre praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt prowadzą do poprawy kondycji i zdrowia krów, co jest kluczowym elementem bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego, biorąc pod uwagę ścisłe powiązania między dobrostanem zwierząt, zdrowiem zwierząt i chorobami pochodzenia zwierzęcego, zgodnie z zasadami One Health.
Tymczasem już przez kilkoma tygodniami Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że zakres weryfikowanych przepisów przez EFSA dotyczy tylko aspektów dobrostanu zwierząt, ale nie obejmuje dobrostanu producentów i konsumentów. O przeglądzie przepisów i sugestiach Copa-Cogeca przeczytacie więcej tutaj.
al na podst. EFSA
fot. kb