StoryEditor

Jak uniknąć wysokiej liczby komórek somatycznych w mleku?

Jaka liczba komórek somatycznych może świadczyć o problemie w stadzie i od jakiego poziomu możemy mówić o stratach? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, by poprawić zdrowie krów i jakość mleka?

Wysoka liczba komórek somatycznych to straty!

Czy stać nas na to, by wraz z podwyższoną liczbą komórek somatycznych bezpowrotnie uciekały nam sprzed nosa pieniądze? Na pewno nie! Tym bardziej, dziś przy rosnących kosztach produkcji i spadających cenach mleka.

W mleku zdrowych krów zawartość komórek somatycznych powinna się mieścić w zakresie ok. 100–150 tys./ml. Gdy ta liczba rośnie, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania gruczołu mlekowego. O ile niewielki wzrost liczby komórek może świadczyć o łagodnych i nieswoistych zaburzeniach w pracy wymienia, to większe wzrosty (powyżej ok. 100 tys./ml mleka) powinny być sygnałem alarmowym, wskazującym na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi i toczącym się procesem zapalnym w gruczole. 

O zdrowiu wymienia na Forum Mleko

Temu problemowi przyjrzy się dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który podczas Forum Mleko wskaże, jakie straty przynoszą choroby wymienia i na jakie elementy warto zwrócić uwagę, by poprawić zdrowie krów i jakość oddawanego do skupu mleka.

Gdzie i kiedy?

Tegoroczne Forum odbędzie się w hotelu Via Baltica pod Łomżą już 1 marca br., gdzie pomówimy również o konieczności zbierania coraz większej ilości danych w stadach, co w dobie rosnących oczekiwań konsumentów oraz polityki zmierzającej do redukcji zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej ma kolosalne znaczenie. Do wykorzystywania i analizy danych w hodowli krów będzie przekonywał Bartosz Bąk z firmy MSD, który opowie jak efektywnie komunikować się ze stadem, w tym m.in. poprawić wykrywalność rui. To często pięta achillesowa w wielu gospodarstwach mlecznych, która ma negatywy wpływ na wyniki w rozrodzie i generuje spore koszty.

Ponadto na Forum Mleko poruszymy zagadnienia z zakresu żywienia wysoko wydajnych krów mlecznych, optymalnego wykorzystania TUZ pod kątem produkcji pasz objętościowych, konstrukcji i wyposażenia obór oraz dobrostanu zwierząt. Nie zabraknie również gorącej debaty na temat aktualnej sytuacji rynkowej.

Nie przegap Forum Mleko – zapisz się!

forum mleko

Do zobaczenia w hotleu Via Baltica pod Łomżą 1 marca br! 

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 19:11