StoryEditor

Latteria di Livigno – mleczarnia na dachu świata, czyli hodowla krów w Alpach

Dopóki nie zbudowano tunelu w latach 60. XX wieku, włoskie Livigno, aktualnie wielki ośrodek narciarski, było odcięte od świata przez 9 miesięcy w roku! Co w takim przypadku zrobić z mlekiem produkowanym na alpejskich łąkach?
21.02.2024., 08:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Przymusowa hodowla - ser i masło stanowiły fundament gospodarki w tej alpejskiej wiosce
  • Hodowla krów trzyma się mocno
  • Mleczarnia dla turystów
  • Tradycja - rolnictwo i turystyka

Na czarno-białej fotografii z początku XX wieku ledwo widać zabudowania wsi, wciśnięte w dolinę między dwoma górskimi pasmami. Niewielkie kamienno-drewniane domy położone są w równych odstępach. Do każdego gospodarstwa przylega skrawek ziemi, z jednej strony sięgający rzeki, z drugiej górskich stoków. Na tychże skrawkach widać szopy na siano i małe chatki, do których przenoszono się latem, by mieć bliżej do pasących się na zboczach zwierząt.

Tak jeszcze do niedawna wyglądało włoskie Livigno, zwane Małym Tybetem. Położone na wysokości 1800 m n.p.m. w Lombardii, we włoskich Alpach, otoczone szczytami sięgającymi 3 tys. m, jest jednym z najwyżej położonych, stale zamieszkanych miejsc w Europie.

image

Nowy budynek mleczarni idealnie wkomponował się w górski krajobraz.

FOTO:

Wysokie położenie – dziś atut, bo dni słonecznych jest prawie 300, a pokrywa śnieżna leży aż 250, kiedyś było przekleństwem – jak dobrze posypało, wieś traciła kontakt ze światem na 9 miesięcy w roku.

Przymusowa hodowla - ser i masło stanowiły fundament gospodarki w tej alpejskiej wiosce

Wysokość n.p.m. zdeterminowała działalność wsi – 1800 m to właściwie piętro alpejskie – obszar, na którym nie ma już drzew, roślinność ogranicza się do traw i krzewinek, a okres wegetacyjny jest bardzo krótki. Średnie temperatury roczne wahają się od zera do minus dwóch stopni Celsjusza. Na takiej wysokości to natura decyduje o życiu mieszkańców, o tym, co jedzą, w co się ubierają, jakie domy budują i czym się zajmują.

Zobacz także: Z krów mlecznych na bawoły wodne. Jak wygląda ich hodowla?

Drzewa nie rosną, jest to więc towar deficytowy – jedna rodzina w ciągu roku mogła ściąć nie więcej niż cztery drzewa. Musiało wystarczyć na wszystko – meble, gospodarskie sprzęty i palenie w piecu. Domy budowano więc z kamienia, jedynie z elementami drewnianymi (drzwi, okna, okiennice i rzeźbione balkony). Okres wegetacyjny "ustawiał" dietę – jadło się tłusto i ciężko. Produkcja rolna była całkowicie marginalna ze względu na surowy klimat. Jedynym warzywem, które udawało się uprawiać na wąskich polach, była rzepa. Roślinę gotowano i startą dodawano do kiełbasy i chleba, żeby zwiększyć ich objętość. Podstawą zaś były sery, wytwarzane z mleka pasących się na stokach krów, kóz i owiec oraz masło, mięso i jaja. O liczbie inwentarza decydowała dostępność bazy paszowej, czyli aromatycznego siana pełnego alpejskich ziół (jeden pokos rocznie). Musiało go wystarczyć na 9 miesięcy, bo sezon pastwiskowy trwał zaledwie trzy – od maja do września. Głodu więc nie było, co więcej – przez wieki ser i masło stanowiły fundament gospodarki w tej alpejskiej wiosce, jednej z najwyżej położonych w Europie. Przez letnie miesiące mieszkańcy spieniężali bądź wymieniali masło i ser na inne dobra, niezbędne do przeżycia zimy.

Hodowla krów trzyma się mocno

Do dziś w sezonie nieodłącznym obrazkiem Livigno są krowy. Mleko z blisko dwudziestu gospodarstw utrzymujących w sumie około 1000 krów, głównie rasy brown swiss przetwarzane jest w lokalnej mleczarni. Każdego ranka samochód latterii objeżdża okoliczne farmy, odbierając bańki z mlekiem. Paru hodowców mieszka w Trepalle – od 1799 r. jest to przysiółek Livigno, położony w bocznej dolinie na wysokości od 1900 do 2200 m n.p.m., który jest najwyżej położoną stałą osadą w Europie!

Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 16:08