StoryEditor

Mleczne Laury 2024: Opolszczyzna znowu na czele

Innowacje i tradycja idą w parze w opolskim mleczarstwie, co zostało zaakcentowane podczas corocznego spotkania branży. Mleczne Laury 2024 pokazały, jak region radzi sobie z presją rynkową, zachowując jednocześnie wysoką wydajność.
22.04.2024., 16:00h

Opolskie Mleczne Podium

19 kwietnia 2024 r. w Opolu odbyło się doroczne podsumowanie wyników użytkowości mlecznej krów poznańskiego regionu Krajowej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Dopisali hodowcy, przedstawiciele firm branżowych i mleczarnie. Okazało się, że wydajność wciąż przekracza 10 tysięcy kilogramów mleka od krowy nie należy w województwie opolskim do rzadkości. Po dwuletnim zajmowaniu szczytu podium, tym razem województwo opolskie uplasowało się na drugim miejscu

Podczas święta hodowców mleka najlepszym producentom wręczono nagrody. Wszystkie miejsca na podium wśród największych obór zajęły po raz kolejny trzy obiekty Kombinatu Rolnego Kietrz, w którym hodowanych jest około 9 tysięcy sztuk bydła, z czego połowa to dojne krowy. Z zakładu wyjeżdża 108 tysięcy litrów, czyli cztery cysterny mleka dziennie. W tym roku, choć województwo opolskie nie zajęło pierwszego miejsca, to jednak utrzymało wysoką pozycję, będąc tuż za liderem.

Zielony Ład a Mleczarstwo: Adaptacja w Regionie Oceny Zachód

W obliczu rosnących wyzwań związanych z Zielonym Ładem i brakiem stabilności cen mleka spotkanie Mleczne Laury 2024 stało się forum wymiany doświadczeń i strategii adaptacyjnych. Wiodący przedstawiciele branży mleczarskiej podkreślali, że pomimo prognozowanego spadku cen mleka, wysiłki hodowców nie słabną.

Zobacz też: Jak kształtują się ceny mleka na Opolszczyźnie? Trendy i wyzwania branży

- Średnia wydajność stada w Regionie Oceny Zachód (który działa na terenie 5 województw: lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, śląski i opolskie – od red.) przekracza 9900 kg od krowy. Dla porównania średnia krajowa wydajność wynosi 9 150 kilogramów mleka, co potwierdza, że jest to grupa najlepszych hodowców w kraju – powiedział Mariusz Chrobot, dyrektor Regionu Oceny Zachód Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Z kolei prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła Martin Ziaja zwrócił uwagę na imponujący wynik wydajności mlecznej, który przekroczył 10 416 litrów mleka na krowę, wyraźnie wyprzedając średnią krajową. Podkreślił również, że mimo trudności mleczarnie starają się utrzymać cenę mleka, maksymalizując wartość produktu.

- W województwie pod oceną znajduje się 265 gospodarstw, co daje łącznie ponad 22 tysiące krów mlecznych, stanowiących 53% całej populacji województwa. Dla porównania przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w skali kraju oceniane jest 38% populacji, która liczy ponad 2 miliony krów mlecznych, czyli 2,068 miliony krów – zaznaczył Martin Ziaja, wyjaśniając, że wysoki poziom hodowli bydła mlecznego Opolszczyzny utrzymuje się dzięki lokalnym hodowcom, posiadających „wieloletnie i wielopokoleniowe doświadczenie”.

Stabilność produkcji mleka w obliczu infrastrukturalnych barier

Dyskusja dotyczyła również wyzwań infrastrukturalnych, takich jak potrzeba modernizacji obór, aby umożliwić dalszy rozwój i zwiększenie wydajności. Przedstawiciel jednej z firm z Urbanowic zauważył, że choć ich wydajność utrzymuje się na wysokim poziomie, ograniczenia budynków hamują rozbudowę i zwiększenie pogłowia zwierząt.

- Opłacalność w naszej branży jest zmienna. Po latach bardzo wysokiej rentowności obecnie nie jest ona tak duża w produkcji mleka i hodowli zwierząt. W związku z tym trudno jest podejmować decyzje o rozbudowie i zwiększeniu liczby zwierząt. Aktualna opłacalność naszej działalności oscyluje w granicach 7-8 procent. Jeżeli wskaźniki te spadną, to wynik finansowy może zbliżyć się do zera – wyjaśnił Andrzej Marek, Fruitex Consolidated sp. z o.o. z Urbanowic.

Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. listopad 2024 13:18