Mimo, że dwa lata temu sytuacja stopniowo poprawiała się, to nadal brak jej stabilizacji. Początkowo pandemia również spowodowała spadek cen, teraz sytuacja się powoli poprawia. Rolnicy szukają oszczędności m.in. w zakupie maszyn, które zastępują pracowników, ale jak podkreślają dużą przeszkodą są pieniądze na inwestycje.
Dla rolników z Opolszczyzny cena powyżej 1,3 zł/l netto byłaby satysfakcjonująca, jeśli spada poniżej tej kwoty trudno jest cokolwiek odłożyć. Jednocześnie rosną ceny pasz, środków ochrony roślin i nawozów, ale także wynagrodzeń pracowników i energii elektrycznej.
Ceny skupu mleka w różnych mleczarniach zależą od tego na co dany zakład jest nastawiony, a różnice w cenach mleka pomiędzy mleczarniami są bardzo duże. Niektórzy hodowcy czekają na płatności nawet kilka miesięcy.
W filmie wystąpili:
Stefan Goetz rolnik ze Strzeleczek
Harald Kupka rolnik z Naczęsławic
Mariusz Sikora – prezes Kombinatu Rolnego Kietrz
Zdjęcia i montaż: dr Mariusz Drożdż
StoryEditor
Opłacalność produkcji mleka – sytuacja w styczniu
Gdy przed kilku laty zlikwidowano kwoty mleczne, a mleka zaczęło przybywać i rozpoczął się prawie trzyletni kryzys. W dużych gospodarstwach hodowlanych sytuacja była dramatyczna, bo sprzedaż poniżej kosztów produkcji powodowała ogromne straty.