Dzisiejsze krowy mleczne to zwierzęta o wysokiej produkcji, mniej widocznych cechach behawioralnych i skomplikowanej fizjologii. Krowy wysoko wydajne znacznie krócej manifestują ruję, są podatne na choroby metaboliczne, wywołane najmniejszymi zmianami dawki pokarmowej i są znaczniej bardziej wrażliwe na zmiany środowiska, czy obniżony poziom dobrostanu.
Jednocześnie coraz częściej borykamy się z opornością patogenów na preparaty weterynaryjne. Obok tych zagadnień pojawia się również ekonomia oraz stwierdzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Coraz bardziej zagłębiamy się w temat rolnictwa precyzyjnego w polskich gospodarstwach – dzisiejsza krowa również wymaga precyzji i dokładnego monitoringu. W dużych stadach coraz trudniej wyłapać drobiazgi, które wpływają na końcowy wynik finansowy, a jest ich sporo i trudno dostrzec je gołym okiem. W tym pomagają systemy zarządzania stadem, które monitorują zwierzęta 24 godziny na dobę 365 dni w roku. Wybraliśmy spośród kilkunastu dostępnych na naszym rynku trzy przykładowe i sprawdziliśmy, jak pomagają rolnikom w codziennej pracy.
W styczniowym numerze (1/2020) top bydło opisaliśmy trzy wybrane systemy zarządzania stadem, które ułatwiają codzienną pracę, pozwalają zmniejszyć koszty dotyczące leczenia oraz rozrodu i udoskonalić całodobowy monitoring zwierząt.
Opisaliśmy system E-stado, Smartbow firmy Zoetis oraz Cow Watch firmy Alta.
Cały artykuł „Precyzja zarządzania – zdrowie i rozród” znajdziesz w nr. 1/2020 top bydło, ale również wkrótce w trzech publikacjach na łamach topagrar.pl
StoryEditor
Precyzja systemów zarządzania stadem – zdrowie i rozród
Kolczyki, naszyjniki i bransoletki – to nie biżuteria, ale czujniki dla krów, które pomagają hodowcom w codziennej pracy i monitoringu behawioru, parametrów zdrowia i rozrodu. Opisaliśmy trzy systemy zarządzania stadem.