StoryEditor

Ser koryciński swojski z Aulakowszczyzny: jak się go produkuje?

W gospodarstwie państwa Sadowskich sery korycińskie produkuje się od co najmniej trzech pokoleń. Dorota Sadowska, właścicielka serowarni, przejęła produkcję serów od swojej teściowej i zajmuje się tym do dziś.
04.07.2024., 14:38h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ser z przeszłości
  • Jak się robi ser koryciński?
  • Ser koryciński swojski z certyfikatem
  • Pasteryzowana tradycja
  • Mniej sera, ale bardziej tradycyjne

Do zeszłego roku w 20-hektarowym gospodarstwie państwa Sadowskich utrzymywano 8–12 krów mlecznych, jednak z braku rąk do pracy krowy zostały sprzedane. Dzisiaj właścicielka zajmuje się tylko produkcją serów korycińskich, której nauczyła się w 1997 roku. Oprócz produkcji sera właściciele posiadają także ok. 100 owiec rasy wrzosówka w hodowli zachowawczej. Zboże i łąki znajdujące się na ziemi należącej do gospodarstwa są wykorzystywane do skarmiania tych zwierząt.

Miejscowe opowieści głoszą, że po wojnie w pobliskiej mleczarni w Zabrodziu, Szwajcar uczył okolicznych mieszkańców robić sery szwajcarskie. Wtedy to właśnie w gminie Korycin narodziła się tradycja wytwarzania serów. Obecnie ser koryciński swojski (od 2005 roku wpisany na listę produktów tradycyjnych) wytwarzany jest tylko w ośmiu miejscach, w tym w dwóch zakładach produkcyjnych.

image
FOTO: Sierszeńska

Ser z przeszłości

W latach 60. ser koryciński p...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 03:30