StoryEditor

Ta rodzina z Bieszczadów hoduje bydło simental od pokoleń! [Rolnictwo Podkarpacia]

Pochodzące ze Szwajcarii bydło rasy simentalskiej świetnie zaaklimatyzowało się w polskich Bieszczadach, które rodzina Jana Wrony hoduje od pokoleń. Jak rozwinęło się to gospodarstwo?
09.06.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Hodowla simentali od pokoleń
  • Rasa simental: trudno szukać wad
  • 7500 litrów mleka na krowę
  • W zgodzie z naturą
  • Koszę tylko tyle, ile muszę
  • Ostatni na pokładzie

Hodowla simentali od pokoleń

– W naszej rodzinie od pokoleń hodujemy bydło mleczne, zawsze rasy simental – mówi Jan Wrona ze wsi Brzegi Dolne w samym sercu Bieszczadów, który gospodaruje na 25 ha łąk. Jego stado jest niewielkie, bo liczy 20 krów, ale jak przyznaje rolnik, w tym fachu nie liczy się wielkość, a przede wszystkim jakość.

– Już od lat siedemdziesiątych, wówczas jeszcze mój tato, prowadzimy kontrolę użytkową stada. Ze względu na czystorasowość nasza baza genetyczna jest zupełnie inna niż w gospodarstwach, gdzie nazbiera się przypadkowych krów – zwraca uwagę hodowca spod Ustrzyk Dolnych. Poziom hodowli jest naprawdę wysoki. Oprócz dwukrotnie zdobytej nagrody superczempiona na lokalnej wystawie w Rudawce Rymanowskiej, gospodarstwo może pochwalić się trzecim miejscem w Polsce w rasie simentalskiej. Ale to nie koniec powodów do dumy.

image
Simentale w Bieszczadach
FOTO: Mulak

Wizytówka gospodarstwa

Jan Wrona

...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:51