StoryEditor

Webinarium Bydło Mleczne: Jak będzie wyglądać obora przyszłości?

Jak będzie wyglądała obora w przyszłości? Na jakie rozwiązania stawiać, żeby być konkurencyjnym? Zapytaliśmy o to Andreasa Pelzera podczas Webinarium Bydło Mleczne. 
– Musimy patrzeć w przyszłość i nie obawiać się jej – podkreślał Andreas Pelzer, niezależny doradca w Centrum Doświadczalnym w Haus Düsse (Niemcy) podczas webinarium top agrar Polska. Jak podkreślał na świecie w ostatnim czasie pojawił się trend polegający na produkcji żywności na terenach zurbanizowanych. Przykładem może być pływająca obora w Rotterdamie, która na pierwszy rzut oka wydawała się szalonym pomysłem. Z drugiej jednak strony – choć tego rodzaju przedsięwzięcia nie zastąpią tradycyjnego rolnictwa, dają znakomity pretekst do społecznej dyskusji o produkcji rolnej i są drogą do szukania kompromisów i wzajemnego zrozumienia – producentów mleka z konsumentami.

Ponadto pojawia się kwestia dotycząca zrównoważonego rolnictwa, a jednocześnie digitalizacja i automatyzacja. Należy myśleć o kilku ważnych sprawach – o ekonomii, ekologii, o aspektach socjologicznych i dobrostanie, którego wymaga od nas również konsument. Według eksperta musimy podchodzić krytycznie do obecnych systemów np. uwięziowego, bo mimo, że jest ekonomiczny, daje indywidualną opiekę każdemu zwierzęciu z osobna, to niestety konsumenci nie chcą produktów od zwierząt utrzymywanych w tym systemie. 

Warto szukać alternatyw w budownictwie np. węższych stołów paszowych, zyskując więcej powierzchni dla zwierząt, które uzupełniane będą autonomicznymi wozami paszowymi lub silosach pionowych, które zajmują mniej miejsca w gospodarstwie, zużywane jest dzięki temu mniej folii. 

– Będziemy niedługo budować obory z otwieranym dachem, aby krowy miały dostęp do słońca – mówił ekspert. Zaznaczył, że świat się zmienia, pojawiają się coraz to nowe alternatywy np. jako ściółkę wykorzystuje się kompost, pojawiają się okrągłe budynki przypominające namioty cyrkowe lub posadzka przepuszczająca jedynie mocz (dzięki temu produkowane są dwa rodzaje nawozu), stosowane są odkurzacze do gnojowicy, żeby zminimalizować emisję. 

– Obora przyszłości będzie droga, bo będziemy musieli się nauczyć optymalnie wykorzystywać dostępne zasoby, tak by mogły się nimi cieszyć kolejne pokolenia – mówił Pelzer. Kluczem do rozwoju będzie niewątpliwie wspomniana automatyzacja w coraz większej liczbie sfer w produkcji mleka. Inteligentna obora, odciąży rolnika od najbardziej uciążliwych prac, ale będzie bardziej wymagająca pod katem technologicznym.
– Dużym wyzwaniem będzie umiejętność operowania i zarządzania danymi oraz wspólnej wymiany informacji – podsumowywał Pelzer.

Niebawem będziesz mógł obejrzeć cały, niezwykle ciekawy wykład eksperta z Haus Dusse w Niemczech. Śledź na topagrar.pl!

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:45