StoryEditor

Webinarium Bydło Mleczne: Jedno cielę od krowy w ciągu 360 dni?

Okazuje się, że przy spełnieniu określonych warunków i dbałości o zdrowie i rozród stada jest to wykonalne i oczywiście ekonomicznie uzasadnione. Rozmawialiśmy o tym z lek. wet. Michałem Barczykowskim podczas naszego webinarium. Zobacz szczegóły! 
10.03.2021., 15:03h
Podczas długo wyczekiwanego przez wszystkich webinarium dla hodowców bydła mlecznego nie zabrakło tematów związanych z rozrodem stada, który, jak każdy doświadczony producent mleka, wie wpływa na ekonomikę prowadzenia gospodarstwa. Okazuje się, że gdy zadbamy o zdrowie naszych krów, możliwe jest uzyskanie jednego cielęcia od krowy na 360 dni.

Nasze seminarium, które w tym roku odbyło się zdalnie, prowadził Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska oraz Marcin Jajor, redaktor top agrar Polska. Drugim gościem w naszym studio, tuż po wystąpieniu dr. hab. inż. Pawła Górki, był lek. wet. Michał Barczykowski z Centrum Zdrowia i Rozrodu Zwierząt w Radziejowie. 

Lekarz weterynarii wymienił najczęściej spotykane problemy z rozrodem występujące w polskich stadach oraz zaznaczył istotną rolę jaką powinny pełnić badania stada, szczepienia ochronne oraz ciągły monitoring stada w kierunku występowania chorób zakaźnych. Przede wszystkim dlatego, że niektóre z chorób mogą pogorszyć parametry rozrodu, a tym samym wpłynąć na zmniejszenie opłacalności produkcji. 

– Często zdarza się tak, że choroby zakaźne powodują zaburzenia w implantacji zarodka, warunki panujące w macicy są niekorzystne – mówił podczas webinarium lek. wet. Barczykowski, który wymienił najczęściej popełniane przez hodowców błędy związane z rozrodem krów oraz stwierdził, że najczęściej powodem tych błędów jest chęć ograniczenia wydatków. Niestety efekt jest odwrotny – krowy są wielokrotnie inseminowane, a działania profilaktyczne są stosowane za późno, aby zadziałać prawidłowo. 

Kontrola rozrodowa


Lek. wet. Michał Barczykowski zaznaczył, że w każdym stadzie, nie ważne czy małym czy dużym ogromną rolę odgrywa kontrola rozrodowa i badania przed zacieleniem oraz kontrola przebiegu ciąży. 

– W przypadku sztuk, które nie wykazują objawów chorej macicy wprowadzamy kontrolę w 3-4 tyg. po wycieleniu – mówił ekspert, jednak zaznaczył, że w większych stadach krowy są badane wcześniej np. w 1-2 tyg. po porodzie, jednak wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na higienę podczas zabiegu. Dzięki temu możemy wcześnie wykryć np. zapalenie macicy i wcześniej rozpocząć leczenie. 

Barczykowski zaznaczył, że nie jest zwolennikiem płukanek antybiotykowych po porodzie oraz, że musimy dążyć do ograniczenia stosowania profilaktyki antybiotykowej. Podkreślił, że kontrola ciąży powinna odbyć się co najmniej dwa razy – w 28-35 dniu ciąży i w 70-90 dniu ciąży. 

Niebawem na naszej stronie pojawi się transmisja z wystąpienia lek. wet. Michała Barczykowskiego, a w miesięczniku top agrar Polska znajdziesz szczegółowo opisaną prelekcję. 
dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:51