Dzisiaj, tj. 10 marca br. gościliśmy w naszym studiu top agrar Polska dr. hab. inż. Pawła Górkę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Podczas naszego webinarium, które wyjątkowo w tym roku odbyło się ze względu na pandemię w formie on-line, ekspert przedstawił szczegółowo niezwykle istotne zagadnienia dotyczące żywienia cieląt i jałówek, aby bezpiecznie przygotować je do dalszych etapów, a więc rozrodu i produkcji. Krok po kroku poprowadził uczestników Webinarium Bydło Mleczne przez kilka pierwszych miesięcy życia cielęcia. Seminarium było moderowane przez Karola Bujoczka, redaktora naczelnego top agrar Polska oraz Marcina Jajora redaktora top agrar Polska.
W gospodarstwie, według Pawła Górki należy ustalić cele strategiczne dotyczące odchowu, których należy się ściśle trzymać, a pod koniec odchowu kontrolować ich efekty.
Według naszego prelegenta żywienie cieląt już od pierwszych dni życia odgrywa istotną rolę w zyskaniu odporności, ograniczeniu późniejszych chorób oraz prawidłowym rozwoju zwierzęcia i przystosowaniu go do wysokiej produkcji mleka.
Żywienie cieląt to ważny czynnik odchowu
Ekspert wymienił podczas prelekcji najważniejsze i newralgiczne etapy odchowu cielęcia, uwzględniające podanie siary (ilość, jakość, mrożona czy świeża), wprowadzenie do dawki startera paszy treściwej (kiedy i jakiej), objętościowej oraz zastosowanie dość nowej metody, a więc suchego TMR-u.
Paweł Górka zaznaczył, że efektem i właściwie miarą sukcesu odpoju cielęcia mlekiem oraz żywienia starterem jest dwukrotny wzrost masy ciała do 56 dnia życia. Ekspert oczywiście podał wskazówki i czynniki, dzięki którym osiągnięcie tego pułapu nie będzie już dla rolników tajemnicą.
Po odsadzeniu należy rozpocząć stopniowe wprowadzanie dalszych etapów żywienia, których celem będzie przygotowanie jałówek do rozrodu oraz produkcji. Na końcu najważniejsza jest weryfikacja efektów żywienia i osiągnięcie celów z początkowych założeń.
Paweł Górka odpowiedział na bardzo interesujące pytania, które licznie spływały w oknie czatu m.in. padło pytanie dotyczące wczesnego krycia jałówek w wieku 11-12 miesięcy – czy to nie zbyt wcześnie, stosowania suchego TMR-u, zakwaszonego mleka i dedykowanych do tego celu preparatów.
Niebawem na naszej stronie www.topagrar.pl obejrzysz transmisję z tej części naszego Seminarium, a relację znajdziesz także na łamach naszego miesięcznika top agrar Polska w dziale top bydło.
Zachęcam do śledzenia aktualności dotyczących hodowli bydła TUTAJ.
dkol