Jak dobrze wiemy, dziś znakomita większość hodowców otrzymuje za litr mleka w skupach poniżej 2 zł. Podczas naszego Forum w Poznaniu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy aktualny zniżkowy trend cen mleka się odwróci i jaką strategię powinniśmy przyjąć – żeby konkurować na europejskim i światowym rynku?
Nie zabraknie też dyskusji o tym, jak efektywniej produkować mleko i gdzie potencjalnie mamy rezerwy na obniżenie kosztów. Porozmawiamy m.in. o poekstrakcyjnej śrucie rzepakowej w dawkach pokarmowych dla krów mlecznych, technologii produkcji kiszonki z kukurydzy, ale też o zarządzaniu stadem krów.
Na zakończenie czeka nas debata. Będziemy podpowiadać, gdzie szukać możliwości na dodatkowy dochód w gospodarstwie mlecznym. Zastanowimy się, w jakim stopniu w dobie intensyfikacji produkcji jest miejsce na bezpośrednią sprzedaż serów lub wołowiny? Co należy zmienić, żeby ułatwić tego rodzaju działalność?
Program sesji Mleko:
• Czego możemy się spodziewać na rynku mleka w najbliższym czasie? – Łukasz Wyrzykowski, IFCN
• Poekstrakcyjna śruta rzepakowa w dawkach dla krów mlecznych – prof. Zygmunt M. Kowalski, UR w Krakowie
• Zrównoważona produkcja kiszonki z kukurydzy szansą na ograniczenie kosztów produkcji mleka – Wojciech Pieczewski, Bayer
• Elastyczny system zarządzania stadem Afimilk AfiFarm – dlaczego powinien być najlepszym przyjacielem każdego producenta mleka – Mateusz Bernasiński, Afimilk
Debata: Dodatkowe dochody w produkcji mleka – na jakie kierunki rozwoju warto postawić w kontekście wysokich kosztów produkcji, wyzwań środowiskowych i oczekiwań konsumentów?
Udział w dyskusji zapowiedzieli:
- Łukasz Wyrzykowski, dyrektor generalny IFCN,
- Jacek Klimza, wiceprezes PZHiPBM
- Sylwester Wańczyk, prezes Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych.
Nasze Forum odbędzie się 28 listopada w Sali Ziemi na MTP w Poznaniu.
Zapraszamy!
Nie czekaj, zapisz się na sesję Mleko.