StoryEditor

Liderzy w eksporcie i główni importerzy kukurydzy. Jak kształtuje się sytuacja na rynku?

Kukurydza, która jest drugim światowym zbożem eksportowym, w tym sezonie ogranicza eksportowane ilości. Pomimo mniejszych globalnych zbiorów począwszy od żniw boryka się ze spadającymi cenami.
29.03.2023., 11:03h

Zbiory kukurydzy w tym sezonie, po kolejnej stanowiącej prawie 4 mln t korekcie wprowadzonej przez USDA, wyniosą 1 mld 147,5 mln t. Tym samym będą aż o 68,5 mln t niższe od poprzedniego sezonu, a przecież ta ilość wystarczyłaby na pokrycie zapotrzebowania trzech największych importerów kukurydzy.

Wygasanie umowy o humanitarnym korytarzu zbożowym

Na Matifie kukurydza w ciągu dwóch dni podskoczyła o 6,75 euro do 264,75 euro/t (14.03.2023 r.). Podwyżka mogłaby cieszyć, gdyby nie fakt, że jest ona tylko w niewielkim stopniu zwrotem wcześniej utraconych zdecydowanie większych kwot, bo przecież w połowie lutego kukurydza wyceniana była prawie na 300 €/t. Na ceny kukurydzy mocny wpływ wywiera także nerwowa atmosfera związana z wygasaniem 18.03.2023 r. umowy o humanitarnym korytarzu zbożowym, gwarantującym możliwość eksportu zbóż przez Morze Czarne.


Czytaj także: Ceny zbóż: w kolejnym sezonie zbóż nam nie zabraknie?

W sprawie kontynuacji korytarza zbożowego rozmawiają przedstawiciele Rosji i Ukrainy, ale swoje wpływy mocno też zaznaczają obecnie Chiny. Ukraina naciska na przedłużenie umowy o rok i wnioskuje o dodanie do porozumienia portu w Miko...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. grudzień 2024 02:26