StoryEditor

Amerykańska soja w centrum uwagi celnej, a europejskiemu rzepakowi na Matifie się dostało

W centrum światowej wojny celnej zainicjowanej przez amerykańskiego prezydenta pojawiła się soja, która już zaczyna pokutować, a rzepak, jak to zwykle bywa dostaje rykoszetem.

11.04.2025., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile soi przerobiono w USA w lutym?
  • Ile soi z USA dostarczone będzie w kwietniu i maju i co z cłami?
  • Ile Chiny zaimportowały soi w 2024 r.?
  • Kiedy UE zamierza nałożyć cła na amerykańską soję?
  • Ile soi do UE eksportują Stany Zjednoczone?
  • Jak mocno ucierpiał rzepak na Matifie?
  • Jakie są teraz kursy rzepaku na Matifie?
  • Jakie są ceny rzepaku w kraju?
  • Po ile skupują rzepak i na jakie miesiące krajowi przetwórcy?

Soja już na cłach cierpi zmniejszając przeroby i tracąc rynki eksportowe. Rzepak na szczęście dostał drugą szansę, z której zdaje się korzystać.

Spada przerób soi w USA

W Stanach Zjednoczonych w lutym br. według danych OilWorld przetwórstwo soi wyniosło 5,14 mln t, co oznacza, że spadło w porównaniu ze styczniem br. o 11%, a w porównaniu do analogicznego poziomu z 2024 r. o 2%. Przełożyło się to oczywiście na spadek produkcji śruty sojowej i oleju. A zużycie tego drugiego produktu, pomimo ograniczeń w produkcji biopaliw wyniosło ok. 850 tys. t, co spowodowało spadek zapasów o 100 tys. t do 870 tys. t.

Amerykańska soja dalej płynie do Chin

Okazuje się, jak donosi Reuters, że pomimo podwyższonych ceł w kwietniu i maju Chiny mają otrzymać ok. 3 mln t amerykańskiej soi.

Większość tej soi została zakupiona przez państwową firmę składową Sinograin, która prawdopodobnie zapłaci wyższe cła, pomimo że będzie musiała sprzedawać ją lokalnie po obniżonej cenie. Na którą wpłyną tańsze dostawy z Brazylii.

Według USDA prawie 600 tys. t amerykańskiej soi nie zostało jeszcze nawet wysłanych i nie jest jasne, czy ładunki te zo...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2025 07:01