StoryEditor

Ceny rzepaku: mniej i taniej, co za absurd!

Kolejnym korektom prognoz zbiorów rzepaku towarzyszą spore korekty notowań na Matifie. Jest to sytuacja trudna do wytłumaczenia, ale rynek zachowuje się podobnie do poprzedniego sezonu, gdy zapasów rzepaku na starcie sezonu i w prognozach zbiorów u różnych ekspertów było zdecydowanie więcej.
12.07.2024., 07:55h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jaką produkcję rzepaku na świecie szacuje IGC?
  • Ile rzepaku zbierze Australia?
  • Jakie będą zbiory rzepaku w UE?
  • Ile rzepaku zbiorą Niemcy?
  • Ile canoli uprawia się w Kanadzie?
  • Jak będzie produkcja rzepaku w Chinach?
  • Jakie sa plony pierwszego zbieranego rzepaku na Białorusi?
  • Ile kosztuje i ile potaniał rzepak na Matifie?
  • Ile za rzepak oferują skupujący i jak mocno spadła cena rzepaku?
  • Ile za rzepak płacą przetwórcy?
  • I jak wyglądały ceny rzepaku dokładnie przed rokiem?

Już trudno doliczyć się instytucji eksperckich, które podając zbiory rzepaku, czy światowe, czy tylko unijne wciąż je korygują. Niestety trendom korekt, tym razem cenowych, nie mogą się oprzeć giełdy i spadki notowań są ostatnio naprawdę spore.

Poprzedni sezon zamykamy słabo

Początek nowego sezonu, to tez okazja do podsumowania poprzedniego roku gospodarczego, bo przecież właśnie zapasy rzepaku ze żniw 2023 r. i rekordowy import rzepaku do UE odcisnęły piętno na bardzo płaskich notowaniach i w efekcie cenach rzepaku w trakcie całego sezonu 2023/24. DG Argi przekazało aktualne dane podsumowujące międzynarodowy handel w ubiegłym sezonie, z których wynika, że całoroczny import wyniósł 5,68 mln t co było wynikiem aż o 24% słabszym od rekordowego 2022/23 w którym UE spoza swojego obszaru zaimportowała prawie 7,5 mln t. Stary sezon zamykamy więc słabo, a nowy jawi się jeszcze mniej korzystnymi prognozami.

Kolejne obniżki zbiorów

Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje, że światowa produkcja rzepaku w sezonie 2024/25 wyniesie 87,2 mln ton, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

IGC oczekuje, że także Australia odnotuje dalszy spadek zbiorów, które szacuje się na 5,4 mln ton, czyli o 4,5% mniej niż w roku ubiegłym. UE liczona jeszcze z Wielka Brytanią musi liczyć się z 5-proc. spadkiem zbiorów do 18,7 mln t.

Odseparowaną już od Wielkiej Brytanii europejska wspólnotę wyceniło Strategie Grains, które ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe po raz kolejny obniżyła swoje prognozy zbiorów rzepaku w UE. Według ekspertów agencji konsultingowej wyniosą one zaledwie 17,80 mln t. tak niski wynik ponad 10-proc spadek w porównaniu z ubiegłorocznymi zbiorami.

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 16:56