StoryEditor

Ceny rzepaku: nie pomógł raport, to czas na inne rozgrywki

Notowaniom rzepaku nie pomógł raport, bo zaraz po jego ogłoszeniu rzepak potaniał o 7 euro. Dopiero kolejne dni przyniosły w tym tygodniu odbudowanie kursów.
19.01.2024., 07:41h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie według styczniowego raportu USDA są globalne zbiory soi?
  • Ile mniej soi zbierze Brazylia?
  • Jakie będzie zużycie soi w tym sezonie?
  • A jakie zapasy soi pozostaną na koniec sezonu?
  • Jak będą zbiory słonecznika?
  • Ile rzepaku w tym sezonie zbierze się na świecie?
  • Jak duży jest import olejów roślinnych do UE?
  • Jak dużo UE zaimportowała oleju rzepakowego?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Ile płacą za rzepak krajowi handlowcy, a ile przetwórcy?

Zdecydowany wpływ na wzrost rzepakowych kursów na Matifie miały mrozy i wymiana giełdowych pozycji. Dzięki temu ceny rzepaku płacone przez przetwórców także zaczęły rosnąć.

Kompletnie letni raport USDA

Nowy, styczniowy raport USDA oczekiwania ekspertów od sojowego handlu w szacunkach dotyczących światowych zbiorów soi zaspokaja tylko w połowie. Oczywiście przynosi spora bo nawet czteromilionowa korektę zbiorów w Brazylii, ale za to amerykańscy eksperci wspaniałomyślnie o 2 mln t podnoszą szacunki zbiorów w Argentynie, która wraca do 50 mln t, o 1 mln t w USA, do 113,34 mln t i o 300 tys. t w Paragwaju (10,3 mln t). I takim oto sposobem i wilk syty i owca cała bo szacunki dotyczące globalnych zbiorów soi pozostają na niezmiennym poziomie wynoszącym niemal 399 mln t.

Trudno w związku z tym o jakieś zdecydowane korekty w kolejnych elementach sojowego bilansu. Zużycie soi spada tylko o 0,3 mln t i wynosi 383,7 mln t, Eksport rosnąc o 0,7 mln t wyniesie 170,9 mln t, a zapasy na koniec sezonu wzrastając zaledwie o,04 mln t kształtować się będą na poziomie 114,6 mln t. A wewnątrz światowego rynku, mamy korekty plus minus w eksporcie śruty sojowej. Na plus 1 mln t w Argentynie, a na minus 1,5 mln t w Brazylii. Raport podażowo-popytowy nie przynosi więc giełdom żadnego dodatkowego impulsu.

Niewielkie zmiany mamy także w bilansach pozostałych roślin oleistych. Na największą uwagę zasługuje zmniejszona o 1,3 mln t produkcja nasion słonecznika, która po redukcji wyniesie 55,5 mln t. Natomiast światowa produkcja rzepaku w stosunku do grudniowych prognoz została powiększona o kosmetyczne 120 tys. t i tym samym nieznacznie przekroczy 87 mln t, co będzie wynikiem gorszym od poprzedniego sezonu o 1,8 mln t.

Import oleju do UE

Dużo się mówi o imporcie olejów roślinnych do UE, podkreślając większy eksport z Ukrainy. Trzeba jednak wrócić do liczb i nadać tym rozważaniom właściwe proporcje. Generalnie import olejów do UE w tym sezonie nie jest bardziej dynamiczny niż w poprzednim sezonie, bo wszystkich olejów w sumie UE dotychczas zaimportowała 3,5 mln t, a więc bardzo podobnie jak rok temu o tej samej porze.

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 07:36