Rynek oleistych wciąż pozostaje pod wpływem szacunków dobrych zbiorów, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że jedni uczestnicy rynku w długotrwałe obniżki nie wierzą, a inni starają się korzystne ceny jak najszybciej wykorzystać.
W Rosji rośnie popularność oleju rzepakowego, dlatego Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało przedłużenie do 28 lutego 2023 r. wprowadzonego w kwietniu zakazu eksportu rzepaku z Rosji. Dodatkowo proponuje się także przedłużenie o kolejne dwa lata, do 31 sierpnia 2024 r. ceł eksportowych na soję.
W Chinach olej rzepakowy jest drugim co do wielkości wykorzystywanym olejem roślinnym. Zarówno pod względem konsumpcji i importu stanowi ważną część sektora tłuszczów jadalnych. Bezpieczeństwo zaopatrzenia w tłuszcze jest tam ważną częścią bezpieczeństwa żywnościowego i sprawą wręcz strategiczną, związaną ze stabilnością społeczną. Chiny chcą podjąć szereg działań w celu zwiększenia produkcji oleju rzepakowego. Dlatego chińska Giełda Towarowa Zhengzhou zatwierdziła obrót opcjami na olej rzepakowy od 26 sierpnia 2022 r.
KE w sierpniowym biuletynie Mars średnie plony rzepaku w UE szacuje na 3,15 t/ha, co jest wynikiem lepszym o 2,4-proc w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat, ale o 1,5% gorszym w stosunku do roku ubiegłego. Średni plon rzepaku w Polsce KE oszacowała na 3,05 t/ha a więc prawie 55 niżej niż przed rokiem, ale 3,5% wyżej ...