Spadki szacunków zbiorów rzepaku w krajach UE idą w parze ze wzrostami cen ropy naftowej i soi, dla rzepaku jest to wyraźny sygnał do wzrostu notowań. W kraju wzrost cen powoduje zwiększoną sprzedaż i przesuwanie terminów dostaw w cennikach przetwórców.
Prognozy słabszych zbiorów zbóż i rzepaku w Niemczech
Wzrosty Rzepaku w Białorusi nie mogą jednak przesłonić większego problemu jakim jest spadek szacunków zbiorów rzepaku w krajach dużych producentów rzepaku w UE. Niemcy są od wielu lat największym producentem rzepaku. Eksperci krajowego stowarzyszenia spółdzielni rolniczych uważają, że w 2024 r. zbiory rzepaku ozimego zmniejszą się o 6,9% – do 3,93 mln ton. Stowarzyszenie twierdzi, że głównymi przyczynami oczekiwanego spadku jest zmniejszenie powierzchni wszystkich upraw, na rzecz gruntów zajmowanych przez deweloperów zajmujących się budownictwem mieszkaniowym.
Białoruś planuje przekroczyć 1 mln t rzepaku
W ostatnich dwóch sezonach produkty z białoruskiego rzepaku trafiają mocniej na unijny rynek. Białoruś jest po Rosji drugim największym dostawcą śruty rzepakowej do Unii Europejskiej i także drugim po Ukrainie dostawcą oleju rzepakowego. W ciągu pierwszych 7 miesięcy tego sezonu UE zaimportowała 185 tys. t białoruskiej śruty, a w analogicznym okresie poprzedniego sezonu było to 163 tys. t. Natomiast oleju rzepakowego w omawianym okresie (VII–II) wjechało na rynek unijny więcej w poprzednim sezonie, bo było to 141 tys. t, w porównaniu z bieżącym sezonem, kiedy mamy do czynienia z 66 tys. t białoruskiego oleju.
Wicepremier Białorusi Leonid Zayats w swojej telewizyjnej wypowiedzi poinformował, że w tym roku kraj ten planuje zebrać co najmniej 10 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z kukurydzą i rzepakiem włącznie. Podkreślił, że prognozy dotyczące coraz popularniejszej na Białorusi rośliny oleistej opierają się na wynikach z ubiegłego roku, kiedy zbiory w wyniosły 1,48 mln t mokrego i nieczyszczonego rzepaku. – Kraj nigdy nie uzyskał takiej ilości, dlatego w tym roku staramy się, aby zbiory były jeszcze o 10% wyższe. Celem jest pozyskanie ponad 1 mln ton nasion technologicznych, aby zapewnić moce produkcyjne naszym zakładom przetwórczym lub zaspokoić potrzeby hodowli zwierząt – podsumował wicepremier Białorusi.
Drożeje ropa naftowa i soja
Po atakach ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie ropa naftowa podrożała o 4%. Największy skok cenowy mieliśmy na ropie w środę (20.03.24 r.). W tym dniu Ropa Brent podrożała do 87,33 USD/baryłkę, a ropa WTI kosztowała 82,60 USD/baryłkę.
W tym miesiącu soja pod wpływem zmniejszających się prognoz brazylijskich zbiorów, na giełdzie w Chicago zanotowała lekki wzrost cen. Sojowe kursy wzrosły o 3% i 21.03.2024 r. soja wyceniana była po 446,32 USD/t. W Polsce ceny soi spadły do 1700 zł/t.