StoryEditor

Ceny rzepaku: rzepak w Europie pod wpływem Chin

Kursami rzepaku na światowych giełdach sterują rosnące zakupy Chin, a w kraju pod wpływem Matifu ceny także do góry. Rynek jednak został uspokojony, a powodem jest chyba większa wcześniejsza aktywność i teraz, po obydwu stronach rzepakowej lady mamy do czynienia z chwilowym podliczaniem się.
12.04.2024., 09:49h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie straty w rzepaku przyniosły mrozy w Chinach?
  • Ile aktualnie rzepaku na importują Chiny?
  • Kto jest największym dostawcą rzepaku do Chin?
  • Jaki jest zysk z przerobu rzepaku w Chinach?
  • Ile kosztuje importowany rzepak w chińskich portach?
  • Ile śruty rzepakowej zużyto w UE w 2023 r.?
  • Jak wygląda porównanie cen śruty rzepakowej w Niemczech w stosunku do śruty sojowej?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Jak płacą za rzepak krajowi handlowcy, a co proponują przetwórcy?

Pracując na spowolnionym biegu jałowym, rynek rzepaku przegląda nowości ze świata i konstatując ich wpływ na realne transakcje, jednocześnie zwija majowe kontrakty z giełdy zabezpieczające wcześniejsze pozycje przetwórców. Wyczekując na spodziewane w takim okresie krótkotrwałe fajerwerki, posiadacze rzepaku wyczekują na korzystniejszy moment.

Mniejsza produkcja w Chinach spowoduje większy import

Jak donosi China News (wg Oilworld.ru) prognozy tegorocznej produkcji rzepaku, ze względu na lutowe mrozy w Chinach spadają. Pod koniec lutego br. fala zimna nawiedziła południe Kraju środka i analitycy spodziewają się, że będzie to miało wpływ na produkcję rzepaku w dwóch z trzech najbardziej produkcyjnych prowincji Chin, a mianowicie w Hunan i Hubei. Główne obszary produkcji rzepaku w Chinach koncentrują się w Syczuanie, Hunanie, Hubei i innych miejscach.

Według Centralnego Obserwatorium Meteorologicznego we wschodniej prowincji Hubei w dniu 22 lutego wystąpiły obfite opady śniegu oraz burze śnieżne, a opady deszczu ze śniegiem wystąpiły w północno-wschodniej prowincji Hunan. W tym czasie na obszarach tych rośliny zaczynały wchodzić już w fazę kwitnienia. Opady deszczu ze śniegiem i mrozami spowodowały uszkodzenie łodyg rzepaku, co negatywnie wpłynie na jego plony.

Szacuje się, że zimowa fala chłodów uszkodziła 20–30% rzepaku w Hubei, 20–30% rzepaku w Hunan, w których produkowane jest łącznie 35% całego chińskiego rzepaku.

Chiński import zaczyna rosnąć

Choć od stycznia do lutego br. import rzepaku do Chin wyniósł łącznie 510 tys. t, a znacznie więcej zaimportowano w samym grudniu ubiegłego roku, to właśnie grudzień 2023 r. z ilością 740 tys. t zaimportowanego rzepaku był miesiącem o najwyższym miesięcznym wolumenie od pięciu lat. Pierwsze miesiące tego roku przyniosły spadek, ale Grain and Oil Business Network informuje, że w marcu 2024 r. ilości wyniosą 455 tys. t, co oznacza wzrost o 62,5% w porównaniu z lutym.

Największym dostawcą rzepaku do Chin jest Kanada, a jej udział w chińskim imporcie wynosi 80% całości zaimportowanego rzepaku. Szacuje się, że wynosząca 18,8 mln t produkcja rzepaku w Kanadzie w sezonie 2023/24 będzie wystarczająca i import rzepaku z Kanady do Chin będzie równomierny.

Rośnie przerób w Chinach

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 00:48