Sojowy impet jednak ma spory wpływ na rynki wszystkich roślin oleistych, co dotyka także i rzepak.
Brazylia wyeksportuje 7,3 mln t soi w jedna miesiąc
Na światowych giełdach soja osiąga najniższe ceny od trzech lat, 15.02.2024 r. na giełdzie CBoT w Chicago jest wyceniana na 428,5 USD/t. W kraju przetwórcy kupują soję po 1800 zł/t, u handlowców rozjazd cen dochodzi do 1650–1820 zł/t. Wszystko to wynika z rosnącej podaży na światowym rynku. Według prognoz stowarzyszenia Anec, Brazylia dostarczy w lutym na rynki zagraniczne 7,3 mln ton wobec 2,3 mln ton wyeksportowanych w styczniu. W poprzednim roku w lutym brazylijski eksport soi osiągnął 7,6 mln ton. A soi na świecie, może być jeszcze więcej o czym świadczą kolejne prognozy
Powierzchnia soi w Rosji wzrośnie do 4 mln ha
Według szacunków rosyjskiej firmy analitycznej RUSEED w 2023 r. wzrost powierzchni soi w Rosji w wyniósł 4,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem analityków powierzchnia tej uprawy będzie rosła i w kolejnym sezonie. Rosjanie, mający coraz większe problemy za zbytem sporych nadwyżek pszenicy, obserwują, że globalny rynek soi stale rośnie, co jest napędzane zarówno popytem w celach konsumpcyjnych, paszowych i zapotrzebowaniem ze strony biodiesla.
Pomimo że ceny soi obecnie spadają ze względu na zwiększoną produkcję w Brazylii i Argentynie, a także kurczenie się rynku wieprzowiny w Chinach, można przypuszczać, że popyt na soję wolną od GMO będzie wzrastał. W 2023 r. w Federacji Rosyjskiej soją obsiano 3,6 mln ha i rolnicy zebrali rekordowo 6,7 mln t nasion. W 2024 r. powierzchnia upraw soi może osiągnąć 4 mln ha.
Soja już zaczyna z rynku międzynarodowego z wolna wypierać rzepak i czyni to skutecznie już od poprzedniego sezonu.