StoryEditor

Ceny rzepaku zostały uwięzione w ramach Matifu i kursów walut

Unijny rynek rzepaku został nieco uwięziony w ramach swoich notowań, bo import w ostatnich dniach mocno spowolnił. Jednak na koniec dnia Matif i kursy walut podskoczyły, co w krajowym handlu może trochę pozmieniać. Dodatkowo atrakcyjność uprawy rzepaku potwierdzają wzrosty zasiewów w Ameryce Południowej.

28.02.2025., 07:34h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile rzepaku dotychczas zaimportowała UE?
  • Do których krajów trafia głównie ten unijny import?
  • Jakie ilości dostały się Polsce?
  • Ile Polska rzepaku zaimportowała, a ile wyeksportowała drogą morską?
  • Jak wzrastają areały rzepaku w Ameryce Południowej?
  • Jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • Jakie są ceny rzepaku w kraju?
  • Kto obecnie sprzedaje rzepak, a kto się wstrzymuje?

Choć kursy giełdowe rzepaku lekko drgnęły, to korzystne zmiany zniwelowała jeszcze bardziej umacniająca się nasza waluta. Krótkotrwałe zmiany nie powodują jednak zakłócenia zainteresowania rzepakiem, jako jedną z najbardziej atrakcyjnych dla rolników upraw. Do grona producentów rzepaku dołączają coraz liczniejsi farmerzy z Ameryki Południowej, to również na ich produkcję będzie w przyszłości mogła liczyć także UE.

Spada intensywność importu

Ostatni tydzień przyniósł zdecydowany spadek intensywności unijnego importu rzepaku. Od początku lutego do Unii wpłynęło co prawda 560 tys. t ale większość dostaw miała miejsce do połowy miesiąca, a trzeci tydzień lutego to tylko 16 tys. t dostarczonego do UE rzepaku. Czy jest to już przejaw stygnącego rynku w krajach eksporterów, czy tylko chwilowa przerwa, nie wiadomo.

Do 23 lutego głównie do Belgii (1,39 mln t), Holandii (1,07 mln t), Niemiec (789 tys. t), Francji (522 tys. t) i pozostałych krajów UE wpłynęło lub wjechało łącznie 4,23 mln t. Polsce dostał się z tej puli zaledwie kawalątek wynoszący 5,8 tys. t. Sparks natomiast oceniając załadunki i rozładunki w polskich portach podaje, że do końca stycznia nasze porty rozładowały import w ilości 32 tys. t, ale za to wyeksportowano ponad 43 tys. t rzepaku. Więc tylko przez porty nasze rzepakowe saldo bilansowe jest ujemne.

Rośnie zainteresowanie rzepakiem w Ameryce Południowej

Nie tylko w Europie, Australii i Ameryce Północnej rośnie zainteresowanie efektywnością ekonomiczną uprawy rzepaku. Dobre perspektywy i łatwość korzystnego zbytu stawiają rzepak jako coraz bardziej atrakcyjny wybór także w krajach Ameryki Południowej.

Oilworld podaje, że w Urugwaju jego powierzchnia uprawy najprawdopodobniej się podwoi i w tym roku i wyniesie ok. 250 tys. ha. W Brazylii, która w 2024 r. wystartowała z 148 tys. ha spodziewany jest wzrost powierzchni do 200 tys. ha, Paragwaj natomiast zwiększy zasiewy rzepaku z 63 tys. ha, do 90 tys. ha. Argentyna także swe oczy kieruje ku rzepakowi ale tu powierzchnia zasiewów rzepaku wzrośnie zaledwie o 4 tys. ha, do 38 tys. ha.

W efekcie takiego rozszerzenia areałów prognozuje się, że łączna produkcja rzepaku tylko w tych czterech krajach w sezonie 2025/26 r. wzrośnie do 930–980 tys. ton, co będzie poziomem rekordowym i znacznie przekroczy 560 tys. t z bieżącego sezonu.

Wzrost produkcji spowoduje także zwiększenie eksportu nasion, który w przyszłym sezonie podskoczy o 350 tys. t do rekordowych 550 tys. t.

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. marzec 2025 19:54