StoryEditor

Co ceny rzepaku podskoczą, to zaraz coś je dołuje

Rzepak jest w tym sezonie surowcem bardzo podatnym na wszelkie doniesienia. Tym razem wstrząsnęły nim raport USDA i doniesienia o szybszym udrożnieniu szlaku wodnego na Mozeli.

17.01.2025., 08:16h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak skaczą kursy rzepaku na Matifie?
  • Jak duża ma być w tym sezonie produkcja oleistych na świecie?
  • Jak wyglądają dane dotyczące soi?
  • Jak USDA szacuje zbiory rzepaku w tym sezonie?
  • Jak to wpływa na możliwości eksportowe u największych producentów?
  • Jakie będą zbiory rzepaku w UE, ile wyniesie konsumpcja i co z zapasami?
  • Po ile jest skupowany rzepak przez krajowych przetwórców?

W ciągu ostatniego tygodnia ceny rzepaku znowu zaliczyły dynamiczne zwroty akcji. Najpierw raport USDA przysłużył się mocnym wzrostom kursów na Matifie, a potem chłodny osąd danych wsparła informacja o udrożnieniu ważnego dla transportu rzepaku szlaku żeglownego i kurs rzepaku poleciał do dołu.

Raport USDA podniósł Matif zanim został przeanalizowany

Rzepak na paryskiej giełdzie w piątek w ubiegłym tygodniu mocno podskoczył, tak się złożyło, że dla europejskiej strefy był to czas wyczekiwania na raport USDA. Tym samym spanikowane wielkie oczy giełdowych inwestorów przerodziły się we wzrosty w całym tygodniu poprzedzającym raport wynoszące łącznie 32 euro. Temu owocnemu dla notowań rzepaku tygodniowi zawdzięcza on powrót do notowań powyżej 540 €/t, które jednak po przeanalizowaniu raportu długo się nie utrzymały.

Co takiego USDA zmieniło w bilansie oleistych?

Produkcja nasion oleistych w sezonie 2024/25 została obniżona o 3 mln ton do 680,35 mln t, głównie z powodu niższej produkcji rzepaku w Indiach, Rosji i Urugwaju oraz niższej produkcji soi w Rosji i Chinach. Częściowo rekompensuje to wyższa produkcja nasion słonecznika w Rosji i nasion bawełny w Chinach i Australii.

Zbiory soi rosną o 1,7 mln t do 427,1 mln t. Globalny eksport soi pozostaje bez zmian, podczas gdy globalny przerób soi wzrasta o 1,9 mln ton do 349,3 mln t. Przerób soi wzrasta w Brazylii ze względu na potrzebę zaspokojenia większego eksportu śruty sojowej w pierwszym kwartale 2025 r. Globalne zapasy końcowe soi są prognozowane na 128,4 mln ton, co oznacza spadek o 3,5 mln t, głównie z powodu zmniejszających się o 2,5 mln t do 10,3 mln t zapasów w Stanach Zjednoczonych i kurczących się w tym miesiącu o 1 mln t do 32,5 mln t stoków w Brazylii, które i tak pozostaną o 4,5 mln t wyższe zapasów kończących poprzedni sezon.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. styczeń 2025 15:01