StoryEditor

Konkurencja na światowym i krajowy rynku rzepaku powoduje wzrosty cen

Notowania rzepaku na paryskiej giełdzie nieco przystopowały, ale ponieważ przy sporej konkurencji o surowiec niższe kursy wydają się być tylko przystankiem, na krajowym rynku rzepak drożeje.

18.10.2024., 08:02h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak obecnie USDA szacuje światowe zbiory rzepaku?
  • A ile zdaniem amerykańskich ekspertów rzepaku zbierze UE?
  • Jakie są konsekwencje mniejszych zbiorów rzepaku w UE?
  • Ile olejów roślinnych importują Chiny?
  • Ile Chiny przetwarzają soi, a ile rzepaku?
  • Jakie są zbiory rzepaku w Chinach?
  • A jakie jest zapotrzebowanie roczne?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Ile za rzepak płacą krajowi handlowcy, a ile przetwórcy?

Zaostrzająca się konkurencja o surowiec do produkcji zyskującego coraz większą rzeszę zwolenników oleju rzepakowego powoduje, że rzepak drożeje. Matif na chwilę się zatrzymał, krajowe ceny jednak idą do góry.

USDA kosi unijny rzepak

W swoim najnowszym raporcie amerykańscy eksperci z USDA w październikowym raporcie dotyczącym perspektyw na rynkach oleistych ścinają światową produkcję rzepaku do 87,44 mln t, kosząc ją głównie za pomocą 200 tys. t mniej zebranych w UE. Teraz ich zdaniem zbiory rzepaku w UE wyniosą 17,45 mln t, a jeszcze dwa miesiące temu produkcja rzepaku w UE szacowana była na 18,90 mln t.

Dla wspólnotowego bilansu oznacza to wzrost importu do 6,7 mln t i spadek przerobu do 24,45 mln t. USDA ścina także unijne zapasy do zaledwie 850 tys. t. UE chcąc zaimportować więcej rzepaku, musi zwrócić się ku Australii i Kanadzie, ale na ten rzepak jest jeszcze jeden bardzo ważny amator który będzie konkurował z UE.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 19:15