StoryEditor

Mniejsza podaż rzepaku i obawy o przyszłość wynoszą go na inne poziomy cenowe

Aktualnie po południowej Polsce jeżdżą inspektorzy firm ubezpieczeniowych i oceniają stan szkód przymrozków wiosennych, a po świecie krążą informacje na temat mniejszych szacunków zbiorów i wolumenów rzepaku uczestniczących w międzynarodowej wymianie handlowej.
10.05.2024., 11:29h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są oceny efektów wiosennych przymrozków?
  • Jak duży był eksport rzepaku w I kwartale 2024 r.?
  • Jakie są zapasy rzepaku w Kanadzie i ile Kanada eksportuje?
  • Ile UE zaimportowała rzepaku?
  • Jak zmieniła sie prognoza zbiorów rzepaku w UE publikowana przez SG?
  • Jakie zmiany notowań na Matifie przyniosły te informacje?
  • Po ile skupowany jest rzepak w Polsce?

Na południu Polski informacje o wiosennych przymrozkach przybierają już zweryfikowane inspekcjami firm ubezpieczeniowych wymiary, a rzepakowe bilanse i rozmiary handlu nie przynoszą uspokojenia, dlatego rzepak, pomimo jednodniowych zawahań utrzymuje trend wzrostowy.

Trochę jednak wymarzło

Coraz więcej sygnałów napływa z południa Polski, Śląska, Opolszczyzny i Dolnego Śląska, gdzie rzepaki, które w tym roku zaczęły kwitnienie o dwa tygodnie wcześniej, zostały uszkodzone przez przymrozki. Tam straty ocenia się na 10-15%, ale wszyscy, którzy rzepak obserwują od lat dobrze wiedzą, że może być różnie. Możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem obronnym i wytworzeniem kwiatów i w konsekwencji nowych łuszczyn, straty kwiatów wierzchołkowych mogą doprowadzić do wyrównania łanu i tym samym nawet korzystniejszego dla ustalenia terminu zbioru ograniczenia strat nasion w trakcie omłotu, a możemy spotkać się jednak z jeszcze większą redukcją plonu, gdy rośliny na stres zareagują wygaszaniem rozwoju i korekta kolejnych zawiązków łuszczyn. Dziś tego nie wyjaśnimy, ale możemy skorzystać na cenach

Oszczędniej z rzepakiem

W I kwartale 2024 ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 04:35