StoryEditor

Nietypowy sezon, ceny rzepaku zaczynają wzrastać

Dla przyzwyczajonych do tego, że to UE jest największym światowym producentem rzepaku, ten sezon może być dość nietypowy. Czy zmiany dotyczące bieżącego roku będą wiązały się z szybkim powrotem giełdowych rzepakowych kursów na wyższe poziomy?

30.08.2024., 07:58h

Napływające dane ze świata wskazują na zastępowanie spadającej produkcji rzepaku w jednych krajach niwelującą rolą innych producentów. To powinno działać uspokajająco na giełdy, gdyby nie fakt, że rzepak z miejsc o nadprodukcji trzeba dostarczyć tam, gdzie go brakuje.

Australia mniej, ale i tak nieźle

Australijska Federacja Nasion Oleistych (AOF) opublikowała zaktualizowaną prognozę krajowej produkcji rzepaku. Według szacunków australijskich zbiory rzepaku w tym wyniosą 5,44 mln t zebranych z powierzchni 3,24 mln ha. Zarówno zbiory, jak i powierzchnia są mniejsze od efektów sezonu 2023/24, kiedy to z prawie 3,6 mln ha australijscy farmerzy zebrali 5,8 mln t rzepaku.

Z raportu AOF wynika, że bieżący sezon w Australii był nietypowy – obszary przyzwyczajone do przewidywalnych opadów charakteryzowały się tym razem bardzo suchą pogodą, podczas gdy, w niektórych typowo suchych regionach wystąpiły obfite opady deszczu.

Rosja goni Australię

Wygląda na to, że w tym sezonie niewiele mniej rzepaku od Australii wyprodukuje Rosja. Prognozę zbiorów rzepaku w Rosji w 2024 r., które mogą osiągnąć rekordowe 5 mln t przedstawił bowiem Władimir Petrichenko, dyrektor generalny Prozerno. Bardzo podobne są dane pochodzące z Instytutu Badań Rynku Rolnego (IKAR), który szacuje, że tegoroczne zbiory rzepaku wyniosą 4,99 mln t.

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:14