StoryEditor

Pogoda dla soi w Brazylii i Argentynie zaczyna wyciskać piętno na cenach rzepaku

Kontrakty rzepakowe na Matifie, jak szybko zaczęły drożeć, tak szybko się skorygowały. Ceny rzepaku powróciły na utarte szlaki pod wpływem bardzo optymistycznych prognoz dotyczących soi, których nie wzruszają nawet cięcia zbiorów canoli w Kanadzie.

20.12.2024., 07:43h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak zmieniają się prognozy zbiorów canoli w Kanadzie?
  • Ile tańsza jest canola od rzepaku?
  • Jakie są prognozy zbiorów soi w Brazylii?
  • A ile wyniesie eksport soi z tego kraju?
  • Jak wyglądają prognozy zbiorów soi w Argentynie?
  • Ile rzepaku dostarczyła do UE Australia?
  • Ile wyniósł unijny import rzepaku z Ukrainy?
  • Jaki jest obecnie udział ukraińskiego, australijskiego i kanadyjskiego rzepaku w unijnym imporcie?
  • Jakie są kursy rzepaku na Matifie?
  • Jakie są ceny rzepaku w Polsce?

Pod koniec ubiegłego tygodnia lutowe kontrakty na rzepak na giełdzie w Paryżu osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2022 r. Zwiększony popyt na rzepak w UE wciąż jest wspierany przez zmniejszoną podaż ukraińskiego rzepaku oraz powolne dostawy rzepaku z Kanady i Australii. Jednak sytuacja szybko się zmienia, bo do gry wchodzą rosnące prognozy zbiorów soi.

Canoli mniej, ale ceny korzystne

Statistics Canada w grudniowym raporcie obniżyło prognozę zbiorów rzepaku w sezonie 2024/25 z 19,2 do 17,8 mln t. W ślad za tymi prognozami styczniowe kontrakty terminowe na canolę na giełdzie w Winnipeg osiągnęły rekordową cenę 665 CAD/t, a potem po spadkach ustabilizowały się w okolicach 587,70 CAD/t.

W międzyczasie dolar kanadyjski spadł w stosunku do dolara amerykańskiego do najniższego poziomu od początku pandemii Covid-19, co jeszcze poprawia perspektywy dostaw rzepaku do UE z Kanady, bo najzwyczajniej w świecie jest ona tańsza o ok. 112 €/t od rzepaku.

Soja nabrzmiewa i ciśnie

Duże zbiory soi w Ameryce Południowej, których zbiory rozpoczynają się pod koniec stycznia, spowodują dodatkową presję na ceny soi i rzepaku. Już trzeci miesiąc z rzędu...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:12