StoryEditor

Przerób rzepaku mocno zagrożony, a ceny stabilne. Co słychać w soi?

Pomimo, iż ten rok od początku charakteryzuje się dynamicznym wzrostem przerobu i handlu, to w tym sezonie wszystkie znaki wskazują na konieczność ograniczenia przetwórstwa. A jakie perspektywy i ceny dla soi?

20.09.2024., 07:52h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile Niemcy wyeksportowali biodiesla w I poł. 2024 r.
  • O ile wzrósł eksport a o ile import?
  • Które kraje kupują najwięcej biodiesla od Niemiec?
  • O ile rosną i ile wyniosą zbiory soi na świecie?
  • Jakie są zmiany w konsumpcji, eksporcie i zapasach końcowych soi?
  • Jakie są ceny soi?
  • O ile USDA skorygowało zbiory rzepaku w UE?
  • Ile rzepaku będzie musiała zaimportować Unia?
  • A jaki będzie spadek unijnych zapasów?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Po ile rzeka kupują handlowcy i przetwórcy?

Rosnący przerób rzepaku od razu odbijał się na większej aktywności handlowej, tak działo się przez pierwszą połowę tego roku. Ten sezon wystartował jednak po zakończeniu okresu przemysłowej hossy rzepakowej i prognozy dotyczące bilansu surowca wskazują raczej, że nie da się utrzymać tak mocno rozkręconego handlu. Jesień to czas sojowych zbiorów, warto się przyglądnąć jej prognozom i cenom.

Ożywienie eksportu biodiesla z Niemiec

W 2024 r. pojawiły się oznaki ożywienia w unijnym handlu zagranicznym biodieslem. Eksport wzrósł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy o prawie 16% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podczas gdy import wzrósł o 24%. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemcy wyeksportowały w pierwszej połowie 2024 r. około 1,7 mln ton biodiesla.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pozostaje Holandia, na którą przypada odpowiednio 47 i 52% całkowitego eksportu i importu. Wśród unijnych odbiorców niemieckiego biodiesla dominuje właśnie Holandia (783 tys. t), potem Belgia (356 tys. t), Polska (191 tys. t), Austria (46 tys. t) i Francja (38 tys. t). Najważniejszym krajem trzecim są Stany Zjednoczone, które w pierwszej połowie 2024 r. zaimportowały o około 46% mniej, do nieco poniżej 131 tys. ton.

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2024 09:49