W tym miesiącu rzepak startując o 522 euro/t na kontrakcie listopadowym, po nieznacznych korektach we środę (18.08 2021 r) wylądował na 572 euro/t. Dziś jednak mamy zdecydowanie większe spadki.
Giełdy już przed ogłoszeniem raportu USDA konsumowały przewidywane niekorzystne dla bilansu oleistych informacje. Ale czy rzeczywiście były one powodujące tak wielkie troski o podaż oleistych? Przeanalizujmy najpierw podane przez amerykańskich ekspertów dane.
Globalne prognozy dotyczące podaży i popytu na nasiona oleiste na sezon 2021/22 obejmują niższą produkcję, wykorzystanie oraz eksport i nieco wyższe zapasy końcowe w porównaniu z raportem z poprzedniego miesiąca.
Produkcja nasion oleistych poza USA została zmniejszona o 3,6 mln t, do 501,4 mln t, co odzwierciedla niższą produkcję rzepaku w Kanadzie i słonecznika w Rosji. Z powodu suszy na kanadyjskich preriach zbiory canoli w Kanadzie spadły o 4,2 mln t, do 16 mln t.
Rosyjska produkcja słonecznika została obniżona o 1 mln ton, do 15,5 mln, ponieważ susza i ekstremalne upały w kluczowych regionach obniżają ogólne perspektywy upraw.
Te straty tylko częściowo skompensują wyższe ukrai...