StoryEditor

Rynek rzepaku: Małe obroty, pozostają tylko przetwórcy

Ropa naftowa po dużych spadkach, obecnie raz idzie lekko do góry, to znów zaczyna lekko spadać. W takiej sytuacji rynek rzepaku jest także mało stabilny. Większość firm handlowych nie chce ryzykować wycofywania się z transakcji zawartych ze swoimi dostawcami na telefon i kupuje tylko od zaufanych klientów, albo na razie nie kupuje rzepaku wcale.  
26.03.2020., 15:03h

Rzepak na Matifie także jednego dnia tanieje o ponad 5 euro/tonie, by kolejnego o 7 podrożeć. Aktualny na zamknięciu 26.03.2020 r.  kurs wyceny kontraktu na maj wynosi 352 euro/t. Droższy jest rzepak z nowych zbiorów, który kosztuje 356,25 euro/t.
Do niepewności cenowej na giełdach surowcowych dokładają się z jednej strony aktualne informacje bazowe o ponad 70% zaawansowaniu żniw soi w Brazylii i zbiorach na takim rekordowym poziomie jak uprzednio planowano, a więc wynoszących 124 –125 mln ton. Z drugiej, dane o dynamicznie rosnącym imporcie amerykańskiej soi przez Chiny. Kraj środka w miesiącach walki z wirusem zakupił ponad 6 mln soi z USA i było to aż sześć razy więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Złotówka dalej pozostaje słaba, za jedno euro płacimy dziś od rana (27.03.2020 r.) 4,52–4,54 zł.

Ze względu na duże zawirowania rynkowe i utrudnienia transportowe, handel rzepakiem odbywa się tylko w nielicznych firmach skupowych, a oferowane ceny skupu są bardzo różne i wynoszą od 1420–1550 zł/t.

 

Przetwórcy kupują rzepak na bieżąco, ale obroty są bardzo, bardzo małe. I tak chyba potrwa aż do Świąt Wielkanocnych, jak m...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:54