Indeks cen olejów roślinnych FAO rosnąc w marcu o 46,9 punktów bazowych (o 23,2%) wyniósł w marcu średnio 248,6 punktów i pobił nowy rekord wszech czasów. Od średniej cenowej sprzed dwóch lat oleje podrożały 2,5-krotnie.
Dla wielu krajów synonimem oleju spożywczego jest olej słonecznikowy. Na rynkach światowych ceny oleju słonecznikowego, którego głównym dostawcą jest Ukraina, odpowiadająca prawie za połowę dostaw, wzrosły pod koniec marca o 44%.
Cena kontraktów terminowych na olej słonecznikowy w portach Morza Czarnego FOB (z załadunkiem na statek) na dostawy IV–VI wzrosła w ciągu miesiąca do 1940 USD/t (6.04.2022 r.). I choć tydzień później ceny zaczęły spadać to wystarczyło, żeby na rynku wykreować gorącą, rozgrzaną jak olej na patelni atmosferę.
W następstwie zakłóceń w dostawach oleju słonecznikowego wyraźnie wzrosły także ceny oleju palmowego, sojowego i rzepakowego, które także są napędzane stale rosnącym światowym popytem.
Według brytyjskiej agencji analitycznej Mintec Ltd. ceny oleju rzepakowego wzrosły w marcu o 72%, oleju sojowego o 41%, a oleju palmowego o 61%. Ceny wszystkich wymienionych olejów osią...