Krajowy handel rzepakiem jest spowolniony, natomiast jak podaje Sparks nasze porty od startu sezonu do końca października załadowały 170 tys. ton rzepaku. Przy umocnionym złotym zarówno eksport, jak i handel krajowy przyhamowały.
Soja wciąż utrzymuje wysokie ceny
Od początku listopada soja utrzymuje wysokie kursy. Mamy do czynienia z wahaniami cen, ale soja na Chicago utrzymuje się w okolicach 500 USD/t. Jedną z przyczyn drogiej soi analitycy upatrują w opóźniających się siewach w Brazylii, ale większe wzrosty hamuje mniejszy amerykański eksport.
Według agencji AgRural w Brazylii na dzień 16 listopada 68% planowanych gruntów było obsiane soją (w zeszłym roku 80%), co jest najgorszym wskaźnikiem od sezonu 2019/20. Siew jest opóźniony z powodu nadmiernych opadów na południu i niedoboru wilgoci w regionach północnych i północno-wschodnich.
Większy wzrost styczniowych kontraktów sojowych został jednak ograniczony przez zmniejszenie eksportu soi ze Stanów Zjednoczonych, który w okresie 10–16 listopada spadł o 22,4% w porównaniu z poprzednim tygodniem do najniższego od 1,5 miesiąca poziomu 1,61 mln t. Amerykański eksport soi w całym sezonie osiągn...