Rok temu pod koniec sierpnia soja kosztowała 303 dolary za tonę dziś jest to aż 335 dolarów/t, wzrost ceny wynosi 10%. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia soja podrożała ponad 4 %.
Obecne uzgodnienia pomiędzy stronami konfliktu na linii USA–Chiny zmierzające do zintensyfikowania działań realizacji I fazy porozumienia w sprawie zakończenia wojny handlowej, wlewają sporo optymizmy w rynek oleistych.
Z większym optymizmem rynki biopaliwowe spoglądają także na rynek ropy, której ceny od 21 sierpnia rosły pod wpływem obaw o uszkodzenia pól wydobywczych w USA przez nadchodzący huragan Laura. Ropa Brent zaczęła kosztować już 46,5 dolara/baryłkę i choć dziś nieco tanieje, to mamy wciąż rosnący trend sięgający okresu 4 miesięcy.
Wyższe zbiory rzepaku w tym roku mają Niemcy, u których według danych niemieckiego biura statystycznego spadkowe tendencje oderwały sią od ubiegłorocznych minimów. Zarówno zasiewy, które wyniosły na ten rok 950 tys. ha (850 tys. ha rok temu) jak i zebrane ilości, które wyniosły w te żniwa 3,13 mln ton (2,82 mln t. rok temu) świadczą o zmianie słabnącego przez lata zainteresowania uprawą rzepaku....