StoryEditor

Rzepak się nie poddaje, ale też nie przyspiesza

Ceny proponowane w kontraktach na nowe zbiory, do góry podciągają wciąż odsuwające się żniwa. Dlatego aktualne ceny są wyższe od tych, które przewidują eksperci po starcie zbiorów.
24.06.2021., 13:06h

Tegoroczny bilans polskiego handlu zagranicznego rzepakiem jest neutralny. Według najbardziej aktualnych danych, za okres 10 miesięcy sezonu 2020/21, wyeksportowaliśmy 344 tys. t rzepaku, a zaimportowaliśmy 342 tys. ton. W poprzednim sezonie te liczby działały na korzyść naszego krajowego bilansu, bo eksport wynosił 304 tys t, a import 438 tys. t.

Ceny rzepaku na Matifie w tym tygodniu zaczęły odrabiać straty z poprzedniego tygodnia. Na czwartkowym zamknięciu (24.06.21 r.) rzepak w notowaniach na sierpień, na paryskiej giełdzie kosztuje 505,25 euro/t, a więc 28 euro drożej, niż przed tygodniem. Rzepak na listopad jest o 3,5 euro/t tańszy i to właśnie ten kurs przetwórcy przyjmują do wyznaczania swoich baz zakupowych. Kurs złotego wynosi już 4,52 zł/euro.

Dlatego stary rzepak w kilku kupujących firmach wciąż jeszcze można sprzedać po 2600 zł/t. Ceny niższe są raczej już pod kątem bezpiecznych zakupów nowych zbiorów.

Ale i zakłady tłuszczowe, zwłaszcza te na południu Polski, nie pogardzą dostawami rzepaku z ubiegłorocznych żniw. Gdyby takowy był, przetwórcy są w stanie zapłacić za niego nawet 2650 zł/t.

 

Rzepak z nowych zbiorów w zakładach tłuszczowych podrożał o prawie 100 zł/t.

Na żniwa jednak, jak informowali na naszej giełdzie rolnicy, handlowcy i przetwórcy, przyjdzie jeszcze na południu kraju poczekać minimum 3 tygodnie, a na północy Polski nawet miesiąc. Dochodzą do nas także głosy, że eksporterzy ze Słowacji i z Czech nie chcą deklarować dostaw przed 15 lipca, więc okres nerwowego wyczekiwania zapewne będzie się wydłużał.

 

Zgromadzeni na naszej III Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej eksperci, szacowali ceny rzepaku na starcie żniw obstawiając powyżej 2000 zł/t, a sami przetwórcy sądzą, że będzie to 2100–2150 zł/t. Obecnie oferowane ceny są atrakcyjniejsze od tych przewidywań.

W czwartek na nowy rzepak zakłady tłuszczowe proponowały:

  • ZT Kruszwica dostawy w żniwa                      – 2230 zł/t 

          Brzeg dostawy w żniwa                              – 2230 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2245 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2230 zł/t

  • Komagra dostawy na punkty skupu w żniwa  – 2100 zł/t    
  • Viterra Bodaczów dostawy w żniwa                – 2245 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy w żniwa                  – 2250 zł/t


Juliusz Urban Fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:23