Dość szybkie odreagowanie wcześniejszych spadków na Matifie, świadczy o sporym zapotrzebowaniu na surowiec. Pomimo pojawiających się nowych rynkowych zagrożeń ze Wschodu, w następnym sezonie rzepak z rosnącym popytem powinien sobie poradzić zwiększając areał.
Rzepak nadal atrakcyjny
Rzepak pozostaje jedną z najbardziej dochodowych upraw i dzięki biopaliwom nie ma zupełnie ograniczenia z jego zbytem, co powoduje, że wg ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) światowy areał rzepaku w sezonie 2025/26 wzrośnie do rekordowego poziomu 44,1 mln ha (o 1,4%).
Najmocniej może wzrosnąć powierzchnia rzepaku w UE może, bo osiągając 6 mln ha, rzepaku przybędzie 4%.
W Australii zbiory nieznacznie do góry
Australijski ABARES podniósł o 100 tys. t swoją prognozę produkcji rzepaku w tym kraju na sezon 2024/25 do 5,6 mln t. Tegoroczne australijskie zbiory będą tym samym o 8% wyższe od ubiegłorocznych i o 10% wyższe niż wynosi średnia z ostatnich 10 lat.
Kanada i Ukraina zwalniają
Eksport rzepaku z Kanady zwalnia. Dotychczas wyeksportowano 3,7 mln ton, niemal dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. a warto podkreślić, że w pierwszych miesiącach sezonu dynamika eksportu była trzykrotnie wyższa.