StoryEditor

Rzepakowy stan zawieszenia, mało transakcji na rynku

Na giełdzie Matif zamykane są pozycje na majowe kontrakty, jest to ostatnie notowanie rzepaku ze starych zbiorów i jak zwykle w takim momencie dzieją się dziwne ruchy ceny. Na rynku rzeczywistym na te giełdowe ekscesy już nikt nie patrzy, bowiem rynek kupuje już rzepak na bazie notowań sierpniowych. Jednak podaż surowca jest obecnie bardzo mała i liczba zawieranych transakcji jest nieznaczna.
29.04.2020., 14:04h

W rzepaku w tym tygodniu widzimy szaleństwo odwracania ostatnich kontraktów  ze starych zbiorów. Są to zwykłe dla tego okresu zagrywki inwestorów finansowych i zabezpieczeń wynikających z pokrywania kontraktów rzeczywistych wolumenami sprzedawanymi na giełdach. We wtorek ceny majowych kontraktów wzrosły o 7 euro/ t, a we środę w trakcie dnia nawet o 11 euro. Potem się uspokoiło i w środowej sesji rzepak na maj kosztuje na Matifie 379,50 euro/t. Na te ruchy cenowe na rzeczywistym rynku już jednak nikt nie patrzy, wszyscy kupujący swoje ceny budują na bazie notowań na sierpień.

Na Matifie rzepak na nowe zbiory jest wyceniany na 364,75 euro/t, a więc podobnie jak przed tygodniem. Do lepszych poziomów cenowych wraca ropa, która podrożała w ciągu nie całych dwóch dni o 30%. Ropa Brent kosztuje 25,95 dolara/baryłkę , a ropa WTI 17,32 dolara. Złotówka jest stabilna, aktualny kurs w stosunku do euro wynosi 4,54. 


Pomimo tego handlowcy oferują ceny wyższe o 20 zł niż przed tygodniem. Najczęściej pojawiającą się bazą, czy wstępem do negocjacji jest cena 1600 zł/t. Firmy handlowe dostrzegając ryzyko suszy, zamiast skupiać się na niepewn...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 05:16