Globalne zapotrzebowanie na surowce do produkcji olejów roślinnych ma w tym sezonie osiągnąć prawie 558 mln t. Oczywiście w światowym przerobie zdecydowany prym wiedzie soja, bo zapotrzebowanie na soję przekroczy 346 mln t. ale rola rzepaku nie jest zupełnie marginalna, bo przetwórcy globalnie potrzebują prawie 85 mln t rzepaku, gdy słonecznika już tylko 47 mln t, nasion bawełny 33 mln t, palmy 21mln t, a orzeszków ziemnych 19 mln t.
Soja od dawna w dół
Paleta przemysłowych oleistych jest więc dość szeroka, ale zdecydowanie w statystykach dominuje soja i to ona zwykle swoimi rynkowymi trendami wywiera wpływ na pozostałe surowce do produkcji olejów roślinnych.
Od lutego ubiegłego roku soja na giełdzie w Chicago z małymi tylko przerwami praktycznie cały czas tanieje. 31 stycznia 2023 r. kosztowała jeszcze 565,4 USD/t, a teraz (23.10.24 r.) kosztuje 362,5 USD/t.
Spada eksport soi z Brazylii, bo są problemy
Po regularnych comiesięcznych szczytach eksportu przypadających na marzec–czerwiec br., kiedy to z Brazylii eksportowano ponad 13 mln t sojowych beensów w każdym z tych czterech miesięcy, obecnie nadszedł czas ograniczenia handlu.
Braz...