StoryEditor

Statki płyną z Australii i Kanady, a rzepak drożeje. Dlaczego tak się dzieje?

Pomimo intensywnego importu rzepaku dostarczanego za pośrednictwem coraz liczniejszych statków płynących z Australii i Kanady, rzepak drożeje. Co sprawia, że wzmożony import rzepaku z oddalonych krajów nie powoduje obniżek cen rzepaku?

07.02.2025., 07:56h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile UE zaimoportowała rzepaku?
  • Ile rzepaku przypłynęło do UE z Australii?
  • Ile rzepaku do Unii dostarczyła Kanada?
  • O ile spadł iport rzepaku z Ukrainy?
  • Jak w istocie wygląda bilans importu rzepaku do UE?
  • Ile mniej rzepaku dosatrczyła Mołdawia?
  • Jak wyceniane są kontrakty majowe na rzepak na Matifie?
  • Jakie sa ceny rzepaku u handlwców?
  • Ile za rzepak proponują przetwórcy?

Styczeń przynosi informacje o kolejnych transportach rzepaku płynącego do UE.

Mocniej z Australii i Kanady, traci Ukraina

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego sezonu UE zaimportowała już 3,67 mln t rzepaku i nie byłoby w tym nic nadmiernie ekscytującego, bo jest to wolumen zaledwie o 3% większy od ilości ściągniętych w analogicznym okresie poprzedniego sezonu, a jaka była sytuacja przetwórców w roku ubiegłym w porównaniu z tym sezonem dobrze wszyscy wiemy. Już dziś zapasy startowe, tak jak to było na początku 2023/24 wsparcia przetwórcom nie dają.

Ważniejsze natomiast jest natomiast to jak zmienia się struktura ściąganego do Unii rzepaku. Okazuje się, że jeszcze w połowie sezonu prawie 66% stanowił rzepak z Ukrainy, a dostawy z Australii i Kanady stanowiły odpowiednio niecałe 24% i 5%. Obecnie, po 7 miesiącach ukraiński rzepak stanowi już niecałe 60% unijnego importu. Australia dostarczyła prawie 28% całości, a Kanada ma dokładnie 6% udziału.

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. luty 2025 11:01