Choć oleiste w całej grupie w ostatnim czasie tanieją, to decydują o tym ceny soi. Rzepak natomiast ze wszystkich oleistych jest obecnie najbardziej nastawiony na perspektywy wzrostu kursów.
Inwestują w rzepak
Kursy rzepaku na giełdzie Matif w Paryżu są w tym sezonie aktywami szczególnie podatnymi na agresywne działania spekulacyjne funduszy inwestycyjnych. W momencie, gdy słabną waluty wirtualne, tak jak się stało obecnie z Bitcoinem, który zaledwie w ciągu jednego dnia potaniał o 5% niektórzy inwestorzy przenoszą swe kapitały na rynki surowcowe, w tej grupie najbardziej atrakcyjnym wydaje się być rzepak. Kompleks olejowy w poprzednim roku pokazał bowiem spore zyski.
Oleje w grudniu straciły, ale w rok zyskały ponad 9%
Według FAO wskaźnik cen oleju roślinnego w grudniu wyniósł średnio 163,3 pkt., spadając o 0,5% w ujęciu miesięcznym, ale nadal jest wyższy o 33,5% od poprzedniego roku. Nieznaczny spadek wskaźnika odzwierciedlał głownie niższe ceny oleju sojowego i nieznacznie rzepakowego i słonecznikowego, czego nie zrekompensowały nieznacznie wyższe ceny oleju palmowego. W całym roku 2024 wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł 138,2 pkt, co oznacza wzrost o 9,4% w porównaniu z 2023 r. Stało się tak na skutek rosnących potrzeb w międzynarodowym eksporcie.