StoryEditor

Zaolejenie powinno być niezłe

Rzepakowe żniwa zaczynają dopiero się rozkręcać, ale od dwóch sezonów ważnym problemem dla producentów rzepaku i przetwórców jest zaolejenie. W tym roku powinno być lepiej.
22.07.2021., 14:07h

Z tym w poprzednim sezonie było kiepsko i często rolnicy narzekali na nadmierne potrącenia z tego tytułu. Nie była to także komfortowa sytuacja dla przetwórców, którzy mieli z przerobu tony nasion mniejszy uzysk oleju i tym samym niższe marże, co przekładali na dostawców surowca.

W tym sezonie pierwsze sygnały zaczęły dochodzić do nas z dostarczanych do Polski partii rzepaku ze Słowacji, z Węgier i Rumunii. Okazuje się, że na ten rzepak odbiorcy nie narzekali, bo zaolejenie wynosiło 40–43%.

Także pierwsze koszone w kraju rzepaki pokazują 41 do nawet 44% oleju. Choć, zwłaszcza na Wielkopolsce, jeszcze pojawiają się naprędce skoszone niewielkie partie o zaolejeniu poniżej 40%, to wydaje się, że z zawartością oleju w dojrzałym tegorocznym rzepaku nie będzie źle i dużych potrąceń z tego tytułu nie powinniśmy się raczej obawiać.


Ceny rzepaku na Matifie zaczynają lecieć na dół. W czwartek (22.07.2021 r.) w południe giełdy rzepak na sierpień kosztuje 511 euro/t, a na listopad jest o 3 euro tańszy. 
tym razem cen nie chce łagodzić waluta, która nieznacznie się umacnia. Za jedno euro płacimy już tylko 4,56 zł.


W firmach han...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 23:57