StoryEditor

Białko musimy importować, ale ceny nie skłaniają do uprawy

Wciąż trwa kampania na rzecz rozwoju upraw strączkowych w Unii Europejskiej i w Polsce, jednak areał uprawy soi nie rozwija się w takim tempie, by zapotrzebowanie na pasze białkowe mogło być pokryte dzięki rodzimym uprawom. Nie sprzyjają temu także tegoroczne ceny skupu innych strączkowych.
29.07.2020., 09:07h

Co więcej unijna powierzchnia uprawy soi w tym sezonie nawet ma ulec zmniejszeniu o 2,4% dom 2,4 mln ha. Największe zmniejszenia dotyczą krajów, w których soja zagościła już na dobre, a więc Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech. Wszystko to dzieje się, gdy eksperci USDA światowe zbiory soi szacują na rekordowym poziomie 362,5 mln t. Rośnie jednak globalne zapotrzebowanie na pasze białkowe. Więcej soi zużyjemy niż wyprodukujemy.
Konsumpcja soi ma wynieść 363,5 mln ton być większa o 15 mln ton w stosunku do poprzedniego sezonu.

A właśnie ponad 15 mln ton soi Unia Europejska co roku importuje, do tego należy dodać 18 mln ton śruty sojowej.

W imporcie śruty sojowej Polska jest unijnym liderem, zostawiając w tyle nawet Niderlandy.


Rozpoczęły się tegoroczne żniwa i wygląda na to, że strączkowe w tym roku będą trochę tańsze niż w poprzednim sezonie, tak się dzieje przynajmniej na starcie.


·      Groch żółty kupowany jest po: 780–820 zł/t

·      Peluszka jest o ok.20 zł/t tańsza

·      Łubin słodki 900–950 zł/t

·      a ceny bobiku, choć na niego jest jeszcze za wcześnie są wystawiane po 800–820zł/t,

·  ...

Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 01:52