StoryEditor

Ceny pszenicy konsumpcyjnej pod presją, zboża paszowe się wybroniły

Presja cenowa, która na pszenicę konsumpcyjną sprowadziły spadające notowania pszenicy na Matifie nie spowodowała obniżek cen zbóż paszowych. Ich cenniki bronią się na usypiającym rynku.

28.03.2025., 08:13h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile wyniesie obniżony rosyjski eksport pszenicy w tym sezonie?
  • Jakie są ceny eksportowe pszenicy w Rosji?
  • Jakie sa szacunki zbiorów pszenicy na żniwa 2025 r.?
  • Ile spadł w skali roku eksport zbóż z Ukrainy?
  • Jakie są ceny kukurydzy w Ukrainie?
  • Jakie są notowania pszenicy na Matifie?
  • Jak wyglądają ceny skupu zbóż i co się dzieje w krajowym handlu?

Krajowy rynek wydaje się opuszczony, ale w gruncie rzeczy z niewielkim zainteresowaniem eksportowym radzi sobie nie najgorzej.

Ujemne marże duszą eksport z Rosji

SovEcon o 1,5 mln t obniżył prognozę rosyjskiego eksportu pszenicy na sezon 2024/25, najnowsze szacunki ekspertów tej agencji wynoszą 40,7 mln ton. W okresie VII-II bieżącego sezonu Rosja wyeksportowała 32,6 mln ton pszenicy i było to mniej o 1,2 mln t w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu. A lutowy eksport wynosząc 1,9 mln t był znacznie niższy od pięcioletniej średniej wynoszącej 4,1 mln t.

Na mniejsze ilości w eksporcie wpływają niskie marże eksporterów, którzy wg SovEcon dokładają teraz 5–10 USD do każdej tony wyeksportowanej pszenicy.

Z danych Państwowej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej wynika, że wartość wyeksportowanej do Chin rosyjskiej pszenicy, w tym roku (styczeń i luty 2025 r.) jest aż dziewięciokrotnie niższa niż w roku ubiegłym. Dwa pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły wartość eksportu pszenicy do Chin wynoszącą 1,3 mln dolarów, a rok temu było to 11,3 mln USD.

Przyczyna tkwi w rosnących cenach

Eksperci Rusagrotrans zwracają uwagę, że na mniejszy eksport wpływają rosnące ceny pszenicy w Rosji, gdyż ceny eksportowe rosyjskiej standardowej pszenicy konsumpcyjnej z dostawą na marzec/kwiecień w tydzień wzrosły o 7 dolarów, osiągając 255 dolarów za tonę (FOB). Ceny te są najwyższymi od końca maja 2024 r, a więc zaliczają najwyższy poziom od 10 miesięcy.

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. marzec 2025 17:01