Nasi skupujący ściąganie się cenami mają przećwiczone z poprzednim sezonie i teraz już tak łatwo się na nie nabierają, ale zarówno oni, jak i rolnicy bacznie obserwują wydarzenia związane z korytarzem zbożowym i światowymi cenami.
Korytarz reguluje ceny?
Zdecydowanie tematem numer jeden ostatniego tygodnia na rynku jest odmowa przez Rosję odnowienia umowy dotyczącej korytarza zbożowego na Morzu Czarnym i eskalacja agresji w kierunku ukraińskich portów. W poniedziałek 17 lipca br. świat obiegła wiadomość, że Rosja wycofuje się z umowy dotyczącej korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Rosja uprzedzała o tym, że jej postulaty dotyczące m.in. ponownego dostępu do systemu SWIFT i zlikwidowania embarga na handel rosyjskimi nawozami nie są realizowane i z umowy się wycofa.
Porozumienie jest w istocie dwiema odrębnymi umowami. Pierwsza jest zawarta pomiędzy Ukrainą, Turcją i ONZ. W efekcie oświadczenia zawieszona zostaje tylko druga umowa, Rosji z Turcją i ONZ. Rynki początkowo na ten fakt zareagowały spokojnie. Pierwszego dnia pszenica na Matifie kursy zamknęła na minus 0,5 €/t, w kolejnym dniu giełda zyskała tylko 2,25 euro, dopiero po ataku na por...