StoryEditor

Ceny zbóż: na giełdach ruch w obydwu kierunkach, u nas tylko w jedną stronę. W kukurydzy tragedia!

Pomimo, że na międzynarodowych rynkach mamy do czynienia z obniżkami zaraz redukowanymi przez wzrosty notowań w kolejnych dniach, to krajowy rynek reaguje tylko w jednym kierunku. Na wschodzie Polski, rolnicy koszący właśnie swe zasypane wcześniej śniegiem pola kukurydzy przeżywają prawdziwą tragedię.
01.12.2022., 13:12h

Ruchy cen na światowym rynku nie sposób oceniać jako jednoznaczny trend spadkowy, bo w ciągu ostatnich dwóch tygodni notowania mimo wahań lądują w podobnym punkcie. Natomiast krajowy rynek, działający pod ciągłą presją bardzo wielu ofert na kukurydzę i pszenicę z Ukrainy, oraz zalany krajową kukurydzą, którą jeszcze w niektórych regionach się kosi, obrał sobie za cel mocne dołowanie cen skupu.

 

Pszenica ciągnie do dołu

Na Matifie pszenica raz idzie lekko do góry, następnego dnia niemal o tyleż samo tanieje. Kontrakty grudniowe w ostatnim dniu listopada zamknęły się na 326 euro/t, a pszenica na marzec była o 10 euro tańsza. W czwartek (02.122022 r.) znów mamy spadki i pszenica na marzec na zamknięciu giełdy kosztuje już 312,5 euro/t, a więc o 2,5 euro niżej niż przed tygodniem. 

Na międzynarodowym rynku dowiadujemy się, że turecka państwowa agencja ds.  zakupu zbóż TMO zarezerwowała na międzynarodowy przetarg 455 tys. t pszenicy konsumpcyjnej, głównie z Ukrainy. Pszenicę kupowano po cenie 329,9–344 UDS/t CIF. Dostawy pszenicy będą odbywać się w okresie grudzień 2022– luty 2023 r.

Dla zbożowego rynku jest to bardzo i...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:52