Nasi eksporterzy, pomimo dłuższych okresów zastojów w podaży zbóż do skupów radzili sobie na tyle dobrze, że często wykorzystywali maksymalnie moce przeładunkowe naszych portów, co poskutkowało bardzo wysokim miejscem w rankingu unijnych eksporterów pszenicy. Na notowania pszenicy na giełdach wpływają doniesienia ze świata, a na krajowe ceny, wstrzymana niemal kompletnie w skupach, od początku czerwca podaż.
Kolejna obniżka w Rosji
Ostatnie tygodnie przynoszą pochodzące z różnych źródeł obniżki szacunków zbiorów zbóż na nadchodzący sezon w Tym razem swoją prognozę o 3,3 mln t obniżył Rosji Rosyjski Związek Eksporterów Zbóż. Jak podaje Interfax, publikujący swoje prognozy w odstępach cotygodniowych eksporterzy aktualnie zbiory zbóż w Rosji szacują na 130,9 mln t.
Prognozy rosyjskich zbiorów pszenicy obniżono 2 mln t, do 84,6 mln t, jęczmienia – o 300 tys. t, do 19 mln t. Natomiast dotycząca produkcji kukurydzy pozostała na niezmienionym poziomie 15,3 mln t.
Jednocześnie o 500 tys. t do 58,2 mln t obniżono szacunek eksportu zbóż w sezonie 2024/25, a zaktualizowany eksportu pszenicy ma być o 1,3 mln t mniejszy i wynieść 45,4 mln t. Eksportu jęczmienia szacowany na 4,3 mln t i kukurydzy (5,3 mln t) pozostał bez zmian.
Wykluczą Rosję z WFP ONZ?
Światowy Program Żywnościowy (WFP) powstał w 1961 roku jako wspólny projekt ONZ i FAO. Program ma na celu walkę z głodem i ubóstwem na świecie i jest obecnie największą organizacją humanitarną. Działa w ponad 120 krajach, dostarczając żywność dla osób w krajach potrzebującym. Dotyczy to obywateli w krajach o niskim dochodzie, cierpiących z tytułu regularnych niedoborów żywności, a także ofiarach konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych.
Według dostępnych danych łączny wkład darowizn na rzecz organizacji w 2022 r. wyniósł ok. 14,2 mld USD. Środki zgromadzone dzięki darczyńcom w ramach programu WFP wysyłane są do ponad 27 krajów świata, takich jak Tadżykistan, Kirgistan, Armenia, Afganistan, Sudan, Somalia, Zimbabwe i inne.
Obecnie, w kontekście napaści Rosji na Ukrainę, coraz więcej darczyńców przekazując środki na rzecz WFP, zamieszcza klauzulę, że ich środki nie mogą zostać wykorzystane na zakup żywności wyprodukowanej w Rosji lub zakupionej od rosyjskich firm, co może wpłynąć na jeszcze większe ograniczenie rosyjskiego eksportu zbóż.
W handlu już to widać
Rosnąca rezerwę do zbóż rosyjskiego pochodzenia widać już też na przetargach. Zakupy rosyjskiej pszenicy ogranicza Egipt, do którego coraz większym strumieniem trafia unijna pomoc finansowa, o której mówiliśmy w 3. odcinku naszego podcastu Czekał(a) na Urbana
Na ostatnim przetargu zorganizowanym 4 czerwca br. zorganizowanym przez Egipską Państwową Agencję Zamówień Żywności (GASC) kraj ten zakontraktował 470 tys. t pszenicy konsumpcyjnej z dostawami na lipiec. Z tej puli 180 tys. t ma pochodzić z Rumunii, Ukraina i Francja dostarczą po 120 tys. t, a Bułgaria 50 tys. t.
Wśród dostawców, którzy wygrali przetarg znajdują się tak znane i działające u nas aktywnie firmy eksportowej jak: ADM, Bunge, LDC, Viterra, a finalne ceny pszenicy z dostawą kształtują się pomiędzy 298,95–304,25 USD/t.