StoryEditor

Ceny zbóż: wiosenne ożywienie przeniesione na potem

Jeszcze parę tygodni temu ruch w skupach zaczął się budzić, ale rolniczym światem zawładnęły protesty i związane z nimi oczekiwania i ruch w skupach ustał prawie całkowicie. Co się dzieje aktualnie z zbożowym międzynarodowym handlu i na naszym krajowym podwórku?
22.03.2024., 08:16h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są ceny eksportowe pszenicy w Rosji?
  • A ile kosztuje pszenica w centrum radzieckiego kraju?
  • Jak wygląda struktura jakości rosyjskiej pszenicy?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • O ile wzrosły ceny pszenicy w krajowych skupach?
  • W jakich cena w polskich skupach są dzisiaj pozostałe zboża?

Zastój w handlu zbożami trwa już parę tygodni, a porty pracują zaledwie na nieco ponad połowę swoich mocy. Tych tygodni w zbożowym eksporcie będzie nam brakować, bo przecież nawet jeśli podaż się ożywi, to nie będzie załadunków na 150% możliwości.

A świat nie czeka

Przecież na naszą pszenicę nikt na świecie czekał nie będzie, aż poukładamy sobie w głowach, że jednak może trzeba sprzedać. Jeśli kluczowi importerzy zaopatrzą się już w coraz tańszą rosyjską i ukraińską pszenicę, to cud musiałby się zdarzyć, żeby np. w maju kupowali jeszcze naszą z dostawami przed żniwami. Takim cudem mogłaby być dużo niższa cena albo terminy płatności np. za 365 dni, bo 180 dni to już teraz mają oferowane przez Rosję.

A ceny rosyjskiej pszenicy już teraz pospadały poniżej 200 USD/t. Dolarów a nie euro! Jak bowiem wynika z monitoringu SovEcon w poprzednim tygodniu ceny rosyjskiej pszenicy z zawartością 12,5% białka spadły o 9,5 USD/t i wynosiły 199–202 USD/t na FOB-ie. Jest to najniższy oferowany poziom od żniw 2020 r.

Marcowa sprzedaż pszenicy z Rosji jest obecnie niemal o połowę bardziej dynamiczna niż to było w poprzednim ...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 19:02