StoryEditor

Coraz bardziej nerwowo w światowym handlu zbożami, kukurydza nie uspokaja rynków

Światowy rynek zbóż wciąż jest pod wpływem mocnych tendencji importowych. Żaru do ognia dolewają informacje o ograniczeniach w handlu płynące z Ukrainy i Rosji, a uspokojenia nie przynosi też koszona właśnie kukurydza.
14.10.2021., 13:10h

Na Ukrainie brak jest porozumienia w sprawie dalszego przebiegu eksportu pszenicy. Od początku bieżącego sezonu do 13 października Ukraina wyeksportowała 10,2 mln ton pszenicy i jest to wynik prawie o mln t lepszy od poprzedniego roku. Tak dynamiczny eksport powoduje, że ukraińscy młynarze mają problemy z zaopatrzeniem, bo 92% eksportowanej w tym sezonie pszenicy, to pszenica przemiałowa. W związku z tym jego podaż na rynku krajowym znacznie spadła, a rozpiętość cen między pszenicą spożywczą a paszową wzrosła do 15 USD/t. Powoduje to deficyt  pszenicy do przemiału.– Udział w całości zebranej pszenicy na przemiał spadł w tym roku do 42% w porównaniu do 58% w 2020 roku – poinformował Przewodniczący Związku „Młynarze Ukrainy” Rodion Rybczynski. Dlatego stowarzyszenia pracujące na ukraińskim rynku zbożowym odwołały ratyfikację memorandum o wzajemnym porozumieniu w sprawie limitów eksportu zbóż na sezon 2021/22  podpisanego 5 lipca 2021 roku. R.Rybczynski zwrócił uwagę, że od stycznia 2022 r. podaż pszenicy konsumpcyjnej zmniejszy się jeszcze bardziej. –W ten sposób młynarze będą zmuszeni do importu pszenicy lub mieszania pszenic...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 05:28