StoryEditor

Krajowy rynek zbóż nie czeka aż giełdy podskoczą, już dziś pokazuje wyższe ceny

Na międzynarodowym rynku zbożowym konkurencja się jeszcze bardziej rozkręca, bowiem w naszej strefie handlu pojawia się kolejny gracz. Giełdy tylko wskazują na lepsze perspektywy, ale rynek krajowy już dziś pokazuje wzrosty cen.

08.11.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • W jakimi zapasami zbóż wszedł w nowy sezon Kazachstan?
  • Jakie zbiory miał Kazachstan w tym sezonie?
  • Ile pszenicy Kazachstan wyeksportuje i dokąd zamierza to zrobić?
  • Jak bardzo wzrósł eksport z Ukrainy w 10 miesięcy tego roku?
  • Ile pszenicy i kukurydzy Ukraina wyeksportowała w październiku?
  • Jakie są kursy pszenicy na Matifie?
  • O ile podrożały w tym tygodniu i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zboża w Polsce?
  • Jakie są ceny zbóż w skupach?

Okazuje się, że w tym sezonie analizując międzynarodowy handel zbożami trzeba przyglądać się bacznie kolejnym pojawiającym się graczom.

Na eksportowy rynek zbóż powraca ważny gracz

Podczas, gdy w naszej części świata obserwujemy rywalizację o rynki tradycyjnie importujące pszenicę pomiędzy Rosją, Ukrainą i UE, to nie można zapominać o tak ważnym graczu jakim jest Kazachstan.

Na starcie obecnego sezonu Kazachstan miał zapasy zbóż wynoszące ok. 6,1 mln t, w tym 5,1 mln t pszenic, z czego 4 mln t stanowiła pszenica konsumpcyjna. Dlatego też od 21 sierpnia do końca 2024 r. Kazachstan wprowadził całkowity zakaz importu pszenicy.

W tym sezonie według Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu kraj ten zbierze 26,5 mln t zbóż i roślin strączkowych, w tym aż 19,8 mln ton pszenicy. Te dane znacznie różnią się od szacunków USDA, bo Amerykański Departament Rolnictwa zbiory pszenicy w Kazachstanie oszacował tylko na 16 mln t. Z większych zbiorów wynika rosnący potencjał eksportowy który wynosi 12 mln t, o 1,5 mln t więcej od szacunków USDA.

O Kazachstanie mówi się może niezbyt często, bo głównymi tradycyjnymi rynkami zbytu są Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Kirgistan i Afganistan, gdzie wysyła się ponad połowę całego kazachskiego eksportu zbóż. Ważnym klientem na kazachskie zboże są tez Chiny. W 2023 r. wysłano 1,8 mln t kazachskiego zboża, a w ciągu 10 miesięcy tego roku wyeksportowano już 1,4 mln t.

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 19:11